Ev sahiplerinin takibe alınmasını sağlayacak süreç başlıyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ev sahiplerinin bildirimlerini teyit etmeyi amaçlayan “Kira Bildirim Formu”nu “Dijital Vergi Dairesi” üzerinden kiracılara sundu. 1 Mart’ta başlayacak yeni beyanname dönemine odaklanan bu adım, kayıt dışılıkla mücadele çerçevesinde önemli bir gelişmeyi temsil ediyor.
Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre, GİB, Dijital Vergi Dairesi aracılığıyla kiracılara yönelik “Kira Bildirim Formu”nu sunarak kayıt dışı ekonomi ile mücadeleyi güçlendirdi. Kiracılar, Dijital Vergi Dairesine abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle forma erişebilirken, e-Devlet şifresi kullanarak da gerekli bilgilere ulaşabiliyorlar. Uygulamaya giriş yapıldığında “Değerli mükellefimiz, bilgileri doldurarak kayıt dışı ekonomi ile mücadele edilmesine destek olabilirsiniz.” ifadesi yer alıyor.
Bu yeni uygulama sayesinde, mülk sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleri ile kiracıların beyanları karşılaştırılabilecek. Düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar tespit edilerek vergi kayıp ve kaçağının önlenmesine katkı sağlanması bekleniyor.
Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, GİB’in uygulamasını değerlendirirken, vergi dairesi müdürlüklerindeki personelin uzun süredir sahaya çıkarak kiracı ve ev sahiplerini ziyaret ettiğini ve burada kiralara ilişkin sorular yönelttiğini söyledi. Akçam, “‘Kiranız ne kadar, geçmiş yıllardan bu yana kiranız ne kadar arttı, kiranızı yatırdığınız IBAN numarası nedir, evi emlak danışmanı ya da ev sahibi aracılığıyla mı tuttunuz?’ gibi sorularla vatandaştan bilgi alınıyor. Eğer kendisi veya ilgili kişi yoksa eve ihbarname bırakılıyor. Sorularla aynı zamanda emlakçılar da denetleniyor.” dedi.
Vatandaşların Dijital Vergi Dairesi üzerinden “Kira Bildirim Formu” alanından da bu soruları yanıtlayabilmesine imkan sağlandığına işaret eden Akçam, ev sahiplerinin beyanlarının kiracıların verdiği bilgilerle karşılaştırıldığını dile getirdi. Akçam, bu süreçte bilgilerin tutmaması durumunda cezai müeyyide uygulanacağına dikkati çekerek şöyle konuştu:
“Her yıl ev sahiplerinin kira beyannamesi verme zorunluluğu var. Düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanların sayısı oldukça fazla. Bunun tespiti için güzel bir çalışma.”
Akçam, beyanname verme sürecinin yaklaştığını hatırlatarak ev sahiplerine de şu uyarılarda bulundu:
“Kira beyannameleri, 1 Mart’tan itibaren verilmeye başlanıyor. GİB’in internet portalı üzerinden beyanname verilebiliyor. Eğer portal üzerinden sıkıntı yaşanırsa mali müşavirden, muhasebeciden de destek alabilirler. Vatandaş kendi sorumluluklarını yerine getirdikten sonra vergisini ödedikten sonra korkulacak bir ortam yok. Kira vergisinde belli istisnai durumlar da var.”