Meclis’ten İmamoğlu’nun borç yetkisine tırpan!

IVEDI ÖDEMELER İÇİN İSTENEN 2 MİLYAR 225 MİLYONLUK BORÇ, 1 MİLYAR 525 MİLYONA DÜŞÜRÜLDÜİBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimlerinden daha sonra ilk olarak 8 Temmuz günü toplanan İBB Meclisi'nde belediyenin finansal tablosunu ortaya koymuş ve borca girme başvurusunda .

Meclis’ten İmamoğlu’nun borç yetkisine tırpan!

IVEDI ÖDEMELER İÇİN İSTENEN 2 MİLYAR 225 MİLYONLUK BORÇ, 1 MİLYAR 525 MİLYONA DÜŞÜRÜLDÜİBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimlerinden daha sonra ilk olarak 8 Temmuz günü toplanan İBB Meclisi'nde belediyenin finansal tablosunu ortaya koymuş ve borca girme başvurusunda .

11 Temmuz 2019 Perşembe 22:29
Meclis’ten İmamoğlu’nun borç yetkisine tırpan!

IVEDI ÖDEMELER İÇİN İSTENEN 2 MİLYAR 225 MİLYONLUK BORÇ, 1 MİLYAR 525 MİLYONA DÜŞÜRÜLDÜ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimlerinden daha sonra ilk olarak 8 Temmuz günü toplanan İBB Meclisi'nde belediyenin finansal tablosunu ortaya koymuş ve borca girme başvurusunda bulunmuştu. Nakit akışın düzeltilmesi için acilen kredi bulunması gerektiğini gösteren İmamoğlu gelirlerde ortaya çıkan düşüş neticesinde bütçe açığının 4 milyar TL daha arttığını, böylece ortaya meydana çıkan toplam net borca girme ihtiyacının 7,2 milyar TL'ye yükseldiğini, bu rakama kredi geri ödemeleri de eklenince reel borçlanma ihtiyacının 9,8 milyar TL'ye ulaştığını vurgulamıştı. Hedeflerinin 9,8 milyar TL yerine 6, 5 Milyar TL'lik bir borca girme ile bütçe hedeflerini diretmek olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Bu borçlanma ihtiyacının en düşük 2,2 milyar TL'si için bu meclisten onaylama almayı planlıyoruz. Şimdiki talebimiz, bu ihtiyacın münhasıran oylanması ve kabulüdür. Gerçekte, talep ettiğimiz şey bütün olarak bir borca girme bile değildir. Peşin Para akışı için kredi alıp, eski borçların kapatılmasıdır. Böylece vade uzatılacak ve piyasanın rahatlatılması sağlanacaktır. Huysuz taktirde, bu şehre ve bu belediyeye doğrusu iş yapan yüzlerce yüklenici şirket batırılmış olacaktır” demişti. AKP grubu da borçlanma yetkisine onay vereceklerini açıklamıştı.

TALEP MECLİS’E SUNULDU

Borçlanma talebi 11 Temmuz tarihli meclis oturumunda gündeme geldi. Talebe ilişkin hazırlanan kurul raporunda İBB'nin peşin para ihtiyacının karşılanması ve projelerin finansmanında kullanılmak üzere yurt içi bankalardan kaynak teminine gidilmek üzere 2 milyar 225 milyon lira borç alma yetkisi istendiği belirtildi. Taleple ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile ilgili hazırlanan raporda, 2019 yılı bütçesinde toplam 3 milyar 200 milyon lira iç ve dış borca girme öngörüldüğü bu tutarın 1 milyar 525 milyon TL'sinin iç borca girme olduğu belirtildi. Bu çerçevede İBB Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Finansman Müdürlüğü'nün 2 milyar 225 milyon liralık borçlanma talebinin halk kaynaklarının hesap verilebilirliği, parasal saydamlığı ve parasal bütçe disiplininin sağlanması ile harcamaların ve finansman ihtiyacının program zarfında gerçekleştirilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 1 milyar 525 milyon TL borçlanma yetkisini verilmesi uygun bulundu.

TARTIŞMA ÇIKTI

Karar oybirliği ile kabul edildi oysa oylamadan önce ağız dalaşı yaşandı. Ekrem İmamoğlu, geçen yıl bütçede bu şekilde belirlendiği için rakamın düşürülmesine tepki göstererek “Sadece merkezi hükümetten gelen rakamda bile birincil 6 ayda 1 milyar liraya yakın azalma var. Bu ekonomi ortamında borca girme değeri fazla daha yukarı çıkmıştır. Türkiye'nin her kurumunda olduğu gibi 2019'da İBB de geri düşmüştür. Talep ettiğimiz rakamın meclis göre idareye verilmesini dilerim. Takibi takdir meclisindir” dedi. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da geçtiğimiz yıllarda bütçede öngörülenin üzerinde geçen borca girme kararlarına örnekler vererek “Belediyenin bütçesindeki rakam buydu çağırmak içten yok. AKP şunu çağırmak istiyor: ‘Biz bunu yerinde gördük.' İBB'nin bugün 30 milyara yakın borcu var. 10 milyar cari açığı bulunuyor. Bu belediyeyi bu noktaya biz getirmedik. Her şeyi borca girme ile yapmaya kalkmasaydınız borç limitimiz bu noktaya gelmezdi. Hemen sizin bıraktığınız tabloda İstanbul'u ayağa kaldırmak için bir hücum yapıyoruz. CHP olarak bugüne dek ilkesel olarak karşı olduğumuz fakat bugün mecbur olduğumuz bir konuya hizmetlerin devam etmesi için ‘evet' diyoruz. Acilen siz diyorsunuz ancak ‘İstanbul'a hizmet etmeyin, yatırım yapmayın. Size verdiğimiz 1 milyar 525 milyon lira ile sizin yarattığınız borçların faizlerini ödeyin.' Biz yönetime gelirken parasal tabloyu biliyorduk. İstanbul'da tek kuruş bu saatten daha sonra israf edilmeyecek. İsraftan kesilen paralarla oluşan kaynaklarla İstanbul'a yeni hizmetler yapılacak. Sizin bütün engellemelerinize karşın. Bu kadar sıkıntınız varsa 1 milyar 525 milyon lirayı da vermeyin daha etik bir şey yapmış olurdunuz” diye tepki gösterdi.

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da ilkesel olarak laf verdikleri belediyenin ihtiyacı olan borca girme yetkisini verdiklerini belirterek bu borçlanmanın niçin istendiğinin kendilerine açıklanmadığını savundu. CHP'li Meclis Üyesi Abdul Fettah Dindar, komisyona Finans Müdürü'nün veri verdiğini söyledi. İstenen borcun 883 milyon lirasının dış borç kredi ödemesi, 500 milyon lirasının iç borç kredi ödemesi için kullanılacağını açıkladı.

İLGİLİ HABERBüyük İstanbul Otogarı'nın otopark işletmesi İSPARK'a devredildiBüyük İstanbul Otogarı'nın otopark işletmesi İSPARK'a devredildi

O PARAYI BİZ YÖNETMELİYDİK”

Ekrem İmamoğlu da 1.3 milyara yakın faiz borç ödemesi yapılacağını belirterek “Yaratılan en büyük handikap şudur haziran ayında 1.7 milyara yakın paranın seçimi kazandığımız gün itibariyle tamamının harcanmış olması. Nerelere harcandı bakılıyor. Biz 1.7 milyar da dahil seçildiğimiz an itibari ile finansman dengesi oluşturmak adına biz yönetmeliydik. Doğalı buydu. Fakat onu da biz yönetemedik ne yazık ama. Istek ettiğimiz borca girme talebi ihtiyacımızın çok çok aşağı. Meclisin azami yetkisi bu olduğu için bu rakamı istedik” diye konuştu.

AKP'li İBB Meclis Üyesi Ömer Lütfi Arı ise meclis başkanının tartışmalara yanıt vermesini içten bulmadığını söyledi. İmamoğlu ise “Yüzde 100 haklısınız. Çünkü uzun yıllardır belediye başkanlarının yönetmediği bir meclis yaşadınız. İdareyi temsilcilik ediyorum, idarenin nereye borçlanacağına imza atacak kişiyim. Bu konularda grubu değil idariye temsil edecek cümleler kurmaya uyarı ettiğimin altını çizmek isterim” yanıtını verdi. daha sonra borca girme talebine ilişkin dosya oy birliği ile kabul edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.