Emniyet Genel Müdürlüğü 2017 Özel Harekat Polis Alımı ve Başvuru Şartları

Polis Özel Harekat alımları için gün sayan adaylar, başvuru yapılacağı tarihi beklerken, Polis Akademi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile başvuruların ertelendiği belirtilmişti. 10 bin polis adayı alımına yönelik olan başvuruların 10 Ekim 2016 tarihinde başlaması beklenirken, yapılan açıklama ile başvuruların 17 Ekim Pazartesi tarihine ertelendiği duyurulmuştu. 17 Ekim itibari ile başlayan özel harekat polis alımı başvurularının başlayacağı tarih tekrar ertelendi!

Emniyet Genel Müdürlüğü 2017 Özel Harekat Polis Alımı ve Başvuru Şartları

Polis Özel Harekat alımları için gün sayan adaylar, başvuru yapılacağı tarihi beklerken, Polis Akademi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile başvuruların ertelendiği belirtilmişti. 10 bin polis adayı alımına yönelik olan başvuruların 10 Ekim 2016 tarihinde başlaması beklenirken, yapılan açıklama ile başvuruların 17 Ekim Pazartesi tarihine ertelendiği duyurulmuştu. 17 Ekim itibari ile başlayan özel harekat polis alımı başvurularının başlayacağı tarih tekrar ertelendi!

13 Mart 2017 Pazartesi 23:50
Emniyet Genel Müdürlüğü 2017 Özel Harekat Polis Alımı ve Başvuru Şartları
2016 yılında kamuda meydana gelen açıkları doldurmak için personel alımları devam ediyor. Polis özel harekat alımları 2017 yılında da gerçekleştirilen mülakatlarla devam ediyor. Binlerce özel harekat polisi adayı mülakatlar için çalışmaya devam ediyor. Fiziki yeterlilik mülakatı devam eden polis özel harekat alımları için İçişleri Bakanlığı tarafından görevi ne zaman başlayacaklarını konusunda açıklama geldi. Peki, polis özel harekat sözlü mülakatları ne zaman başlayacak? İşte detaylar.

Emniyet Genel Müdürlüğü 1000 Komiser Yardımcısı alacak. Peki kimler başvuruda bulunabilecek? Başvurular ne zaman alınacak? Detaylar haberimizde. Emniyet Genel Müdürlüğünce teşkilat mensupları arasından komiser yardımcılığına aday bin öğrenci alımı için sınav yapılacak. Ön başvuruları 8-15 Şubat'ta Personel Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak sınavın, tarihi ve yerlerine ilişkin duyurular daha sonra bildirilecek. Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne (PAEM) 2017 eğitim-öğretim yılında emniyet mensubu adaylar arasından ilk derece amirlik eğitimi (komiser yardımcısı adayı) için 50’si kadın, 950’si erkek olmak üzere 1000 öğrenci alımı yapılacak.

Başvuru yapacak emniyet mensubu adaylar için gereken şartlar şunlar;

* En az 4 yıllık lisans seviyesindeki bir yükseköğretim programından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

*Başvuru tarihi itibariyle meslekte fiilen 2 yılını doldurmuş olmak, * Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 45 yaşından gün almamış olmak, ( 01.01.1974 ve sonrası doğanlar) * Son 2 performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak, 

* Son 2 yıl içinde kısa süreli durdurma cezası ve meslek yaşantısı içerisinde uzun süreli durdurma cezası almamış olmak,

* Haklarında meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek suçlardan dolayı adli veya idari soruşturma yapılıyor olmamak. Adayların yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilecek.

Başvuruya ilişkin diğer hususlar Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecek. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.??''

POLİS ALIMI PÖH ALIMI YAPILACAK MI?

18. dönem PÖH alımlarında kadınlara bin kişilik kontejan ayrıldı ancak 19. dönem PÖH alımlarında kadınlara kontenjan ayrılmadı. 2017 yılında da 10 bin kişilik PÖH alımının yapılması ile kadınlara yine en az bin kişilik kontejan ayrılması beklenmektedir. Alımların kısa zamanda olacağının beklenmesi ile İçişleri Bakanlı Süleyman Soylunun da konu hakkında açıklama yapması beklenmektedir.

Fiziki Yeterlilik Sınavında başarılı olan adaylar, Mülakat Sınavına ileriki bir tarihte çağırılacaklardır. Adaylar, Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sayfası www.pa.edu.tr adresinden hangi tarihte ve hangi başvuru ve sınav merkezinde Mülakat Sınavına gireceklerini T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile sorgu yapmak suretiyle öğreneceklerdir.

10 BİN POLİS ÖZEL HAREKAT GÖREVE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamalarına göre, 10 Bin polis özel harekat eğitim süreleri bir hayli kısalacak. Normalde 6-7 ay süren eğitimler bu sene için geçerli olmayacak.

Soylu'nun açıklamalarına göre, 10 bin polis özel harekat için seçilen kişiler 20 Mart itibari ile sahada olacak. Çalışamaların bu yönde devam ettiği gelen bilgiler arasında. 20 Mart'ta sahada olması beklenen 10 bin polis özel harekat'ın, şu an fiziki yeterlilik parkuru aşamasında olanlar arasından seçilecekler olduğu gelen bilgiler arasında. Yani eğer başvuruda bulunmuş, parkuru geçmiş ve sözlü mülakatı da geçip alınırsanız, 20 Mart itibari ile göreve başlayacak olmanız olası.

SÖZLÜ MÜLAKATLAR NE ZAMAN OLACAK

10 bin polis özel harekat alımı başvuruları 2016 yılının son aylarında başladı. Polis özel harekat alımı başvuruları kabul edilen adaylar arasında fiziki yeterlilik mülakatları yapılmaya başlanmıştı. 300.000 gibi rekor sayıda başvuru yapılan polis özel harekat alımları için işlemler devam ediyor. Fiziksel yeterlilik mülakatına çağırılan adaylar sağlık testine tabi tutuluyor. Adaylar testten geçtikten sonra parkur etabına geçiyorlar 50 saniye içerisinde parkuru tamamlayanlar adaylar sözlü mülakata geçiyorlar. Sözlü mülakatta başarılı olan özel harekat adayları için eğitim dönemi başlamış oluyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, normalde 6 ay süren eğitimin hafta sonları da dahil edilerek sırrı sürede verilmesini planlıyor.

PÖH PARKURU

Polis özel harekat (PÖH) parkuru için bekleyişe giren adaylar, bu bilginin ve mülakat tarihinin ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Mülakat tarihi ve parkur bilgisi başvuru sonuçları ile birlikte açıklanacak. Geçtiğimiz yıl adaylara verilen parkur bilgisi ise şu şekilde;

Polis özel harekat sözlü mülakatlar ne zaman yapılacak PÖH sınav giriş belgesi


"27 metre uzunluğunda ve 14 metre eninde 7 etap ile toplamda 70 metre parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak:

1) Aday “BAŞLA” komutu ile çizgiyi geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama tahtası boyu 2.5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçrama için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) sıçrayarak geçecektir. İçerisine basmadan geçilen her bir lastik için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir. İç genişliği 17 inch    (43.18 cm) olan lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır. Lastikler yatırıldığında yüksekliği 18 cm olacaktır.

3) Ağırlık taşıma etabında adaylar, 30 kg (15x2) ağırlığında iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladıkları noktaya bırakacaktır.

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa ardından ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaklardır. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

5) Düz takla hareketinde aday, yer minderinde öne doğru (1) defa düz takla atacaktır.

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (1.5 metre yüksekliğinde ve 2.5 metre aralığında) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 95 cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metre)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, devirme ve düşürme için bitiş süresine (2) saniye ceza olarak ilave edilecektir.

NOT 1: Herhangi bir istasyonu yapmayan aday elenir.

NOT 2: Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar, spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.
Son Güncelleme: 13.03.2017 23:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hatice 1 yıl önce

Lise mezun bayan adaylarada hak taninsin istiyoruz

Misafir Avatar
Ali 12 ay önce @hatice

PÖH ve Polis alımları için kpss şartı olmadan lise mezunu 30 yaş olması için e devlet'ten "Cumhurbaşkanına Yazın" kısmından esnetilmesiyle ilgili istek yazıları yazalım arkadaşlar ... teşekkürler saygılar

Beğenmedim! (0)
Avatar
esmira 2 yıl önce

Haksızlık Kadınlarıda Alsınlar çünkü kadının yapamayacağı hiçbir iş yoktur Haksızlık olmaması için ozaman diğer 10 binede sadece Lisans deil Lise mezunu da alsınlar

Misafir Avatar
haticeee 13 ay önce @esmira

burak yılmaz...
pöh te bayan alımı olmadı.asıl bilip bilmeden yorum atma çabasına düşmeseniz mi?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
burak yılmaz 2 yıl önce @esmira

ya ne safsınız zaten lise ve dengi okullardan alıyorlar..ihtiyac durumunu göre alınıyor ve bayan personel alımlarıda yapıyorlar sen konuyu nereye çekşyorsun.

Beğenmedim! (8)
Avatar
ali 2 yıl önce

yaş sınırı 30 olmalı esnetin yaş sınırını alım yapın sonrada mülakatla fiziki yeterlilik sınavı ile yine eleyin kim dayanıklı ise o hak etsin öyle insanlar var belkide 40 yaşında ama cebinden çıkartır gençleri bence yaş esnetilmeli

Avatar
Adem yarsız 2 yıl önce

Ben adaletin geckaldığını düsünüyorum ben 28 yaşındayım polis özel harekat olamayacağım bari adalet tam temenni etsin yaş 30 olsun bari cahil olmaz seçilenler

Avatar
nihat 2 yıl önce

neyin kafasını yaşıyorsunuz alım falan yok

Avatar
ali 2 yıl önce

yaş sınırı 30 olmalı esnetin yaş sınırını alım yapın sonrada mülakatla fiziki yeterlilik sınavı ile yine eleyin kim dayanıklı ise o hak etsin öyle insanlar var belkide 40 yaşında ama cebinden çıkartır gençleri bence yaş esnetilmeli

Misafir Avatar
mustafa 1 yıl önce @ali

kaç kişi parkuru geçmiş bilgisi olan varmı

Beğenmedim! (0)
Avatar
Turann 1 yıl önce

ben 28 yasındayim giremedim askerligimi yapmıs birisiyim bu vatan icin seve seve canımızi verebilecek kisileriz bizleri madur görmelerinin nedenini anlayamadim sikayetlerimide yaptim insAllah bu sefer lise ve dengi okullar üzerinden yas sınırı 30a kadar olur bunu devletimizden bekliyorum....

Avatar
ibrahim 1 yıl önce

Yaş ssınırı 30 olmalı