• Anasayfa
  • Dünya
  • Ekonomi
  • Gündem
  • Magazin
  • Muş Haber
  • Sinop Haber
  • Spor
  • Teknoloji
  • Kullanım Koşulları
  • Hakkımızda
    • İletişim
      • Gizlilik
      • Künye
      • Yayın İlkeleri
      • Hukuka Aykırılık
2 Eylül 2026, Çarşamba
HaberMeydan
  • ANASAYFA
  • GÜNDEM
  • DÜNYA
  • EKONOMİ
  • TEKNOLOJİ
  • SPOR
  • MAGAZİN
No Result
Tüm Sonuçları Gör
HaberMeydan
  • ANASAYFA
  • GÜNDEM
  • DÜNYA
  • EKONOMİ
  • TEKNOLOJİ
  • SPOR
  • MAGAZİN
No Result
Tüm Sonuçları Gör
HaberMeydan
No Result
Tüm Sonuçları Gör

Ekrem İmamoğlu’na ihaleye fesat karıştırma suçlaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, İçişleri Bakanlığı'nın şikayeti üzerine “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla yeni bir dava açıldı.

Yazar Editör Habermeydan
12 Ocak 2023
Kategori Gündem
A A
0
ekrem imamoglu yeni dava habermeydan
PaylaşTweetle

İçişleri Bakanlığı’nın şikayeti üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 2015’teki bir ihaleye “fesat karıştırma” suçlamasıyla yeni bir dava açıldı. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık olarak Ekrem İmamoğlu, Cem Ülken, Fidan Gül, Hasan Çetin, Hilal Çuhadar, Mehmet Hepgül ve Türkan Demirel Dişisağlam yer aldı.

Beylikdüzü Belediyesi, 29 Aralık 2015’te “Kültür Merkezlerinde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi” ihalesi gerçekleştirdi. İhaleyi E., firması kazandı. Ancak firmanın yeterliliğinin bulunmadığını öne süren ikinci firma olan B., şirketi itirazda bulundu. Bu itiraz belediye yetkililerince reddedildi.

BENZER HABERLER

Muş Bulanık’ta, 40 Dönümlük Mesire Projesinde İlk Kazma Vuruldu!

Muş Bulanık’ta, 40 Dönümlük Mesire Projesinde İlk Kazma Vuruldu!

1 Eylül 2026
Sinop’ta Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi: Yeni Av Sezonu Başladı

Sinop’ta Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi: Yeni Av Sezonu Başladı

1 Eylül 2026

İçişleri Bakanlığı da ihale süreciyle ilgili inceleme başlattı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği, inceleme sonucunda; hazırladığı raporu Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılık, İmamoğlu ile birlikte ihalede sorumlu olduğu belirtilen isim hakkında soruşturma izni istedi. Bakanlık izin verdi, izne itiraz edilince dosya Danıştay’a taşındı. Danıştay, 20 Ekim 2020’de soruşturma izni verilmesini yerinde buldu.

Danıştay kararı sonrası savcılık soruşturmasına devam etti. Savcılık, bilirkişi raporu aldı. Raporda, söz konusu firmanın ihale şartlarını taşımadığı belirtildi. Savcılık, İmamoğlu ile 7 ismin ifadesini de aldı. İmamoğlu’nun avukatı savcılığa yazılı ifade sundu.

İmamoğlu’nun söz konusu ihale sürecinin hiçbir aşamasına dahil olmadığı ve talimat veya yönlendirme yapmadığı vurgulanan ifadede, “Müvekkilim Belediye Başkanı olarak gerek 5393 sayılı Belediye Kanunu, gerek 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve gerekse 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre ‘Harcama Yetkilisi’ ve ‘İhale Yetkilisi’ olmadığı gibi üst yönetici olarak ihale iş ve işlemlerini onaylama yetkisini de haiz değildir. Müvekkile cezai sorumluluk yüklenemeyeceği açıktır” denildi.

Savcılık savunmaların alınmasının ardından soruşturmasını tamamladı. İmamoğlu dahil 7 isim hakkında “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Savcılık; İmamoğlu ve 7 isim hakkında kamuoyunda “siyasi yasak” olarak bilinen Türk Ceza Kanunu’nun “Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma” başlıklı 53. Maddenin uygulanmasını da talep etti.

İddianamede, “Beylikdüzü Belediye Başkanlığı tarafından 2015/166031 ihale kayıt numarası yapılan Kültür Merkezlerinde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi ihalesinde, şüphelilerin fikir ve eylem birliği içerisinde hareket etmek suretiyle ve ihale alıcısı E., şirketi lehine ancak kamu zararına neden olacak şekilde, ihaleye katılma yeterliğine veya koşullarına sahip olmayan kişilerin ihaleye katılmasını sağlamak ve teklif edilen malları, şartnamesinde belirtilen niteliklere sahip olmadığı halde, sahip olduğundan bahisle değerlendirmeye almak eylemlerinde bulunarak kamu kurumu statüsüne haiz Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’nın 250.086,50-TL fazladan para ödemesine ve neticede 250.086,50-TL tutarında kamu zararına neden olan şüphelilerin üzerlerine atılı ihaleye fesat karıştırma suçunu işledikleri anlaşılmıştır” denildi.

İmamoğlu ve 7 ismin “ihaleye fesat karıştırma” suçundan yargılanacakları dava 15 Haziran 2023’te Büyükçekmece Adliyesi’nde görülecek.

Davayla ilgili açıklama yapan İmamoğlu, “Bu dosya yıllar önce müfettişlerce incelenmiş ve Danıştay’a gönderilmişti. Danıştay idari açıdan incelemesini tamamladı ve sorun görmedi. Her ne hikmetse 2 yıldır savcılıkta bekleyen dosya, bir anda davaya dönüşmüş” dedi.

PaylaşTweetlePinGönder

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Muş Bulanık’ta, 40 Dönümlük Mesire Projesinde İlk Kazma Vuruldu!

Muş Bulanık’ta, 40 Dönümlük Mesire Projesinde İlk Kazma Vuruldu!

Yazar yazar3
1 Eylül 2026
0

Muş Bulanık'ta, 40 Dönümlük Mesire Projesinde İlk Kazma Vuruldu! Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Koyunağlı köyünde, bölgenin sosyal ve kültürel hayatına büyük katkı sunması hedeflenen 40 dönümlük mesire alanı...

Sinop’ta Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi: Yeni Av Sezonu Başladı

Sinop’ta Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi: Yeni Av Sezonu Başladı

Yazar yazar3
1 Eylül 2026
0

Sinop'ta Balıkçılar 'Vira Bismillah' Dedi: Yeni Av Sezonu Başladı Türkiye genelinde 15 Nisan’dan bu yana uygulanan av yasağının sona ermesiyle birlikte Sinop’ta 2026-2027 su ürünleri av sezonu coşkuyla...

Bakan Kurum, Gayrimenkul Sertifikasının halka arz rakamlarını paylaştı

Bakan Kurum’dan iklim değişikliği mesajı: Artık kararları eyleme dönüştürmeliyiz

Yazar Habermeydan Editör
1 Eylül 2026
0

Bakan Kurum'dan iklim değişikliği mesajı... COP31 Başkanı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara'da düzenlenen **“COP31 Başkanlığı Diplomatik Misyonlar İçin Bilgilendirme Toplantısı”**nda iklim değişikliğiyle mücadeleye...

Mekke Savunma İttifakı İstanbul’da toplandı: Güvenlikte kurumsallaşma mesajı

İBB davasında Resul Emrah Şahan tahliye talebinde bulundu

Yazar Habermeydan Editör
1 Eylül 2026
0

İBB davasında Resul Emrah Şahan tahliye talebinde bulundu. Duruşmada tahliye talebinde bulunan Resul Emrah Şahan, yaklaşık 17 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek hakkındaki suçlamaları reddetti. Şahan, bu süre boyunca...

Please login to join discussion

HABER AKIŞI

Sarıyer, Pendikspor’u 2 golle geçti!
Spor

Sarıyer, Pendikspor’u 2 golle geçti!

2 Eylül 2026
Trabzonspor, John Lundstram ile yollarını ayırdı!
Spor

Trabzonspor, John Lundstram ile yollarını ayırdı!

2 Eylül 2026
Ankara Keçiörengücü, Bolu’dan 3 puanla döndü!
Spor

Ankara Keçiörengücü, Bolu’dan 3 puanla döndü!

2 Eylül 2026
Çorum FK, Youssoufa Moukoko’yu kadrosuna kattı!
Spor

Çorum FK, Youssoufa Moukoko’yu kadrosuna kattı!

2 Eylül 2026
Konyaspor, Mostafa Mohamed’i açıkladı!
Spor

Konyaspor, Mostafa Mohamed’i açıkladı!

1 Eylül 2026
Haber Meydan

Türkiye ve dünya gündeminin kalbi burada atıyor! Haber Meydan ile haber niteliği bulunan tüm gelişmeleri anlık olarak takip edin.

E-Mail Adresimiz: info(@)habermeydan.com

Habermeydan.com bünyesinde yayınlanan yazılı veya görsel içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kullanım Koşulları ve Alıntı Şartları'nı okuyunuz.

Trabzonspor’dan ayrılan Thomas Meunier, Lille’e imza attı!

Trabzonspor’dan ayrılan Thomas Meunier, Lille’e imza attı!

19 Temmuz 2024
Galatasaray’da, Michy Batshuayi ile yollar ayrıldı!

Galatasaray’da, Michy Batshuayi ile yollar ayrıldı!

3 Şubat 2025
SMS Grup Efeler Ligi, Play-off 1-4 etabının maç tarihleri belli oldu!

SMS Grup Efeler Ligi, Play-off 1-4 etabının maç tarihleri belli oldu!

20 Mart 2025

Sarıyer, Pendikspor’u 2 golle geçti!

Trabzonspor, John Lundstram ile yollarını ayırdı!

Ankara Keçiörengücü, Bolu’dan 3 puanla döndü!

Çorum FK, Youssoufa Moukoko’yu kadrosuna kattı!

Konyaspor, Mostafa Mohamed’i açıkladı!

Ümraniyespor 0-1 Muğlaspor

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Ekonomi
  • Gündem
  • Magazin
  • Muş Haber
  • Sinop Haber
  • Spor
  • Teknoloji
  • Kullanım Koşulları
  • Hakkımızda

© 2022 Haber Meydan - Haberin Yeri, Son Dakika Haberler.

No Result
Tüm Sonuçları Gör
  • ANASAYFA
  • GÜNDEM
  • DÜNYA
  • EKONOMİ
  • MAGAZİN
  • SPOR
  • TEKNOLOJİ
  • Hakkımızda
  • Künye
  • Gizlilik Politikası
    • Kullanım Koşulları
  • Hukuka Aykırılık Bildirimi
    • Yayın İlkeleri
  • İletişim

© 2022 Haber Meydan - Haberin Yeri, Son Dakika Haberler.