Cumhurbaşkanlığı aday gösterme şartları nelerdir? KPSS sorusu oldu…

Bir önceki seçim için Resmi Gazate’de yayımlanan cumhur başkanlığı aday görünüm şartları haberimizde.

Cumhurbaşkanlığı aday gösterme şartları nelerdir? KPSS sorusu oldu…

Bir önceki seçim için Resmi Gazate’de yayımlanan cumhur başkanlığı aday görünüm şartları haberimizde.

14 Temmuz 2019 Pazar 13:54
Cumhurbaşkanlığı aday gösterme şartları nelerdir? KPSS sorusu oldu…

Bir önceki seçim için Resmi Gazate’de yayımlanan cumhur başkanlığı aday görünüm şartları haberimizde. AA’da bulunan habere tarafından Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, seçilme yeterliliği, aday gösterilme, adayların görevden ayrılmaları ile seçim sistemi ve uygulanmasına ilişkin usul ve esasların yer aldığı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı Devlete Ait Gazete’de yayımlandı.

Buna tarafından, 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış TBMM üyeleri ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları cumhurbaşkanı adayı gösterilebilecek.

Yüksek öğrenimi olmayanlar, 40 yaşını doldurmayanlar, sorumlu olduğu askerlik hizmetini yapmayanlar, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir sene ya da daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile kolay ve nitelikli zimmet, irtikap, sus payı, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı istismar etme, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı haricen kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma ya da devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkum olanlar, terör eylemlerinden hükümlü olanlar, 765 sayılı TCK’nın 536 maddesinin 1, 2, 3 ile 537’nci maddesinin 1, 2, 3, 4 ve 5. fıkralarında yazılı eylemleri siyasi ve ideolojik amaçlarla işlemekten hükümlü olanlar, devletin şahsiyetine aleyhinde işlenen suçlar ve bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik edenler cumhurbaşkanı olamayacak.

SON CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ YSK KARARI VE CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLI ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylardan istenilecek belgeler şöyle:

“-Namzet gösterenlerin milletvekili olduğunu gösterir; kimlik belgesinin onaylı örneği veya TBMM Başkanlığından alınmış evrak örneği,

-Adayın, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını bildiren nüfus cüzdanı ve yüksek öğrenim yapmış olduğunu gösteren tasdikli diploma örneği,

Adayın imzasını içeren yazılı muvafakatı,

-Yargı Bakanlığı Adli Sicil ve Istatistik Bilimi Genel Müdürlüğünden alınan adli sicil ve kayıtlar kaydının aslı, arka fonu beyaz (arka fonda sancak, resim, dini simge olmayan) 6 vesikalık renkli fotoğrafları ile fotoğrafın yüksek çözünürlüklü elektronik ortamda hazırlanmış hali.”

Adli sicil kaydında sabıkası bulunan adayların başvuru dilekçelerine keza mahkumiyet kararlarına ilişkin ayrı olarak memnu hakların iadesi kararları almaları ve kararın kesinleştiğine dair açıklamalı kararın tasdikli bir örneğini ekleyecekler.

Aday gösterilme

TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından asgari 20 milletvekilinin yazılmış teklifi ile cumhurbaşkanı adayı gösterilebilecek.

Aday gösterilenin, TBMM üyesi olması halinde, aday hariç en az 20 milletvekilinin yazılı teklifi gerekecek. Her bir milletvekili oysa bir aday için teklifte bulunabilecek.

En son yapılan milletvekili genel seçimlerinde, aldıkları geçerli oylar toplamı birlikte hesaplandığında, yüzde 10’u geçen siyasi partiler ortak namzet gösterebilecek. Her bir siyasi parti ama bir namzet için teklifte bulunabilecek.

Namzet gösterilebilmek için ilgilinin yazılı muvafakatinin bulunması gerekecek.

Anahtar Kelimeler:
ödeyeceğiniGösterme
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.