Araç sahiplerine kötü haber: Akaryakıta 3 TL zam gelebilir!

Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, güncel akaryakıt fiyatı ve eşel mobil sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Araç sahiplerine kötü haber: Akaryakıta 3 TL zam gelebilir!

Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, güncel akaryakıt fiyatı ve eşel mobil sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

14 Ekim 2021 Perşembe 22:04
Araç sahiplerine kötü haber: Akaryakıta 3 TL zam gelebilir!

Türkiye'de son aylarda akaryakıta gelen arka arkaya zamlar, özellikle araç sahiplerini ekonomik zorluk içerisine soktu. Mevcut zam öncesinde dahi akaryakıt fiyatlarının yüksek olması, araç masraflarının artmasına yol açarken yapılan zamlar ile birlikte akaryakıt fiyatları çok daha yükseldi. Sektör ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı ise mevcut sistemlerin yürürlükte olmaması halinde fiyatların çok daha yükselebileceğini söyledi.
“Akaryakıta 3 TL zam gelebilir!”
Özellikle eşel mobil sisteme geçilmesinin tüketici bazında ciddi avantajlar sunduğunu belirten Daire Başkanı eşel sisteminin uygulanmamış olması halinde akaryakıt fiyatlarında minimum 3 TL'lik bir artışın daha uygulanacağını söyledi. Yaptığı açıklama ile eşek sisteme yönelik eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını da belirten daire başkan yardımcısı, mevcut tabloya bakıldığında eşel sisteminin tüketicileri ne kadar çok koruduğunu ve fiyat artışlarından daha az etkilenmesini sağladığını söyledi. 

ÖTV geliri 10 milyar lira düştü

Nazmi Karyağdı, eşel mobil sisteminin uygulama sürecinde, Türk Lirası’nın değer kazandığı dönemlerde akaryakıt kaynaklı ÖTV gelirlerinde ciddi azalma yaşandığı bilgisini verdi. Buna göre 2017 yılında 65 milyar 622 milyon lira olan ÖTV geliri, TL’nin değerlendiği 2018’de 55 milyar 593 milyar liraya geriledi. 2019’da 60.1 milyar lira olan ÖTV tahsilatı, 2020’de 69 milyar lirayı bulurken, bu yılın Ocak-Eylül dönemindeki tahsilat 26 milyar 178 milyon lira oldu.
Enflasyonu düşürmeyi hedefleyen maliye politikasının aracı olarak uygulanan sistemin vergi gelirini azaltmasına karşın, vatandaş ve işletmelerin fiyat artışına maruz kalmasını önlediğini vurgulayan Karyağdı, bunun maliyet enfl asyonunu önemli ölçüde azalttığını dile getirdi.
ÖTV kaynaklı azalan vergi geliri için yeni kaynak arayışlarına girişildiğine değinen Nazmi Karyağdı, bunları, “Tütün ve alkol ürünleri üzerindeki ÖTV’nin artırılması, finansman gider kısıtlaması, araç giderlerinin yüzde 70’inin gider yazılması, bu yıl yüzde 20’ye inmesi gereken kurumlar vergisi oranının yüzde 25’e çıkarılması vb. gibi” şeklinde sıraladı.

'Çözüm geçici ama etkisi yıkıcı olabilir'

Azalan gelirin diğer vergiler üzerinden karşılanmasının geçici bir çözüm olduğuna vurgu yapan Karyağdı, bunun etkilerinin kalıcı olabileceği uyarısında bulundu. Dolaylı vergilerin azaltılarak ekonominin sağlıklı bir patikaya yönlendirilmesine gerektiğine işaret eden Nazmi Karyağdı, önerilerini 4 maddede özetledi:
- Gelir İdaresinin, etkinliğini artırmaya yönelik 2005’te başlattığı çalışmaları yeniden gündemine alması ve hızla dönüşüm sürecini tamamlaması,
- Kayıt dışılığı teşvik eden mevzuat düzenlemelerinin ortadan kaldırılması ve siyasi olarak bu mücadelenin öncelikli konu olarak desteklenmesi,
- Ülke içinden transfer fiyatlandırması yöntemleriyle kazanç aktarılmasının denetim ve uygulama ile önlenmesi,
- Harcama ve tasarrufa kaynak olan her türlü gelirin verginin konusuna girmesi. Bununla beraber hem düzenleme hem de uygulama olarak adil bir vergi sisteminin yeniden inşa edilmesi.
 
Anahtar Kelimeler:
AkaryakıtZam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.