Taşeron işçi kadrolarında son durum ne?2017 taşeron işçilere kadro verilecek mi?

Taşeron İşçiler ile ilgili son dakika gelişmesi daha yaşandı. Bakan Müezzinoğlu, Taşeronlara kadro konusunda çok önemli bilgiler verdi.

Taşeron işçi kadrolarında son durum ne?2017 taşeron işçilere kadro verilecek mi?

Taşeron İşçiler ile ilgili son dakika gelişmesi daha yaşandı. Bakan Müezzinoğlu, Taşeronlara kadro konusunda çok önemli bilgiler verdi.

20 Ocak 2017 Cuma 18:27
Taşeron işçi kadrolarında son durum ne?2017 taşeron işçilere kadro verilecek mi?

720 Bin Taşeron İşçi'nin kadro merakını biraz dindiren Müezzinoğlu, Taşeron'a kadro'nun kesin olarak verileceğinin sinyalini verse de, kadroya geçecek taşeronların devlet memuru gibi olmayacağını söyledi. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da taşeron işçilere müjde geldi.

Son dakika Taşeron İşçi haberleri Ankara'dan gelmeye her gün devam ediyor. Kamuda asıl ve yardımcı iş yapan 720 bin taşeron işçiye kadro yolu açıldı. Özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilmek için şartlar var. Bu arada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk-İş heyetiyle tekstil sektöründeki işçi çıkarmaları ve kadro bekleyen 720 bin taşeron işçinin durumunu görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın taşeron işçiye kadro çalışmalarını son aşamaya getirdiğini kaydetti. “Kısa zamanda sorunu çözüme kavuşturacağız” müjdesini 

Taşeron İşçi kadro son dakika haberleri

Taşerona kadro konusunda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017'yi işaret ederek, "Haklarını güvence altına alacağız" dedi.Bakan Müezzinoğlu, "Bu konuya 2017'de bakacağız. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomimizi toparlayıp önümüzdeki dönemde görüşeceğiz. Haklarını güvence altına alacağız ama bu memuriyet olmayacak" dedi. "Kamu personeli reformunun hayata geçirilmesi halinde kamudaki tüm personeller memnun kalacak. Taşeron işçiler kamuda istihdam edilirlerse, aldıkları maaşlar sabit kalacak ve özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilecekler. Bu da demek oluyor ki, taşeron işçi kadrolu değil, sözleşmeli personel olacak...


TAŞERONA KADRO ÇÖZÜME KAVUŞACAK

SGK verilerine göre son bir yılda sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla azalan ilk 10 sektör arasında bulunan tekstil sektöründeki sorunların farkında olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmaları son aşamaya getirdiğini kaydetti. “Kısa zamanda sorunu çözüme kavuşturacağız” müjdesini veren Erdoğan, iş hayatıyla ilgili yaşanan güncel sorunlarla ilgili de çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Görüşmede Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen taşeron işçi ve mevsimlik işçi sorunu da gündeme geldi. Türk-İş heyeti, kadroya geçme hayaliyle bekleyen 720 bin taşeron işçiyle ilgili Erdoğan’dan destek istedi.

 

KADROYA ALINMAK İÇİN ŞARTLAR NELER? 

Taşeron işçilerin 1 Kasım'dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olması ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişilerin, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gerekiyor. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

ÇALIŞMA SÜRESİ SINIRI VAR MI?

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak görev yapıyor olması şartı aranacak.

BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak.

ALIM NASIL OLACAK?

İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşupoluşmadığını değerlendirecek, memur olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı yasadaki gereken şartların taşınıp taşınmadığını, ihdas edilmesi gereken pozisyon sayılarını belirleyecek. Daha sonra kurum düzeyinde bir vize işlemi yapılacak. Örneğin; üniversite hastanesinde kaç kişi istihdam edilmesi gerekiyor, talep neyse ona göre hem sayı hem de isim vizesi yapılacak. Maliye Bakanlığı'nın verdiği pozisyon sayısı belli olduktan sonra bu sınav süreci işleyecek. O sınavı geçenler de pozisyonlara atanabilecek.

GÖREV DEĞİŞECEK Mİ?

Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak. Geçiş sürecinde kendileriyle yapılacak özel sözleşmelerde de bu husus sözleşme altına alınacak.

HERKES ALINACAK MI?

Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu kadar personel alınacak.

BELEDİYELERDE DURUM NE OLACAK?

Belediyeye veya belediyenin bağlı kuruluşuna karşı bir asıl işveren yanında çalışan kişiler kapsama alınacak.

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Kurumların ihtiyaçlarına göre yapılacak sınavlarla eleman alınacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Her kurumun kendi özelliğine göre bir sınav sistemi getirilecek.

HANGİ STATÜYE ALIM OLACAK?

Bugün kamuda farklı statüler var. Memur statüsü var, 4B sözleşmeli memur personel statüsü var. 4C denilen geçici personel statüsü var. Bir de 4D denilen kamu işçisi statüsü var. Taşeron işçiler 'özel sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecekleri için yeni bir statü olacak.

KADRO GÜVENCESİ VAR MI?

3'er yıllık sözleşme dönemleri olacak. Dolayısıyla çalışan bu statüye atandıktan 3 yıl sonra sözleşmesi yenilenecek.

MAAŞLAR DEĞİŞECEK Mİ?

Taşeron işçiler halihazırda kendi çalıştıkları işlerinde ne kadar ücret alıyorlarsa onu alacaklar.

ZAM YAPILACAK MI?

Atandıktan sonra memurlar ve diğer sözleşmeli personelin tabi olduğu toplu sözleşme hükümlerine tabi olacaklar. Memurlarla aynı zam oranlarını alacaklar. EMEKLİLİK ŞARTI NE ? 4A'lı denilen SSK'lı işçilerle aynı haklara sahipler. Böylece primleri ve SSK girişleri geçerli olacak. TAYİN VE YÜKSELME HAKKI OLACAK MI? Özel sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilecekler. Emekli oluncaya kadar bu pozisyonlarında çalışmaya devam edecekler.


TAŞERON İŞÇİ NEDİR

Türkiye'de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda 'taşeron' adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya 'temizlik işçisi' ya da 'mutfak elemanı' olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle 'muvazaa' yapılıyor.

 

Son Güncelleme: 20.01.2017 18:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadro 3 ay önce

Kadro istiyoruz Taşeronlara kadro istiyoruz Çok mu şey istiyorum Çok mu bir şey istiyorum Sadece kadro istiyoruz sadece güvenli bir yaşam istiyosun güvenli bir gelecek istiyoruz sadece istiyoruz sadece istiyorsun hep Sözde kalır hiçbir zaman icraata yok söz verip sözünde duran da yok Ne olacak bu taşeronun hali taşeron bir an önce çözülmesi gerekiyor şirketlerin bir an önce devre dışı olması gerekiyor

Avatar
dilek k 3 ay önce

kaçıncı başbakan değişti, kaçıncı söz gitti. bizle oynanan oyun yeter. Allah belanızı versin

Avatar
ersin 3 ay önce

Bir umudumuz vardi oda yendi benim hakkimi yiyenlerden mahserden alacam olsun

Avatar
hicritezel 3 ay önce

hayel.hayel.kardeş.kamuda.taşerona.çalışan.işçiler.kadro.hayel.kadrolular.yatıp.uyuyacak.taşeron.işçiler.çalışacak..adaelet.nerde

Avatar
akp liydim 2 ay önce

yalancı akp yav bu millet seni ipten kurtardı hey nanakör akp yalancı akp

Avatar
taseron 3 ay önce

bunların yatacak yeri yok alma mazlumun hakkını cıkar aheste aheste

Avatar
akpliydim 2 ay önce

namusum üzerine yemin ettim akp ye oyyyyy yok artık

Avatar
keder 3 ay önce

löpçük gibi kaldık şimdi! löpçük: lineer öbeleyşın pört

banner60

banner56