Yeni heykelim şehitlerin çığlığını anlatacak

Sekiz yıl önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘ucube' dediği ve ardından 26 Nisan 2011'de yıkılan Kars'taki ‘İnsanlık Anıtı'nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy o gün ne değin mutsuzsa bugün öyle mutlu ve coşkulu… Çünkü, Tüzük Mahkemesi (AYM), Aksoy'un anayasad.

Yeni heykelim şehitlerin çığlığını anlatacak

Sekiz yıl önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘ucube' dediği ve ardından 26 Nisan 2011'de yıkılan Kars'taki ‘İnsanlık Anıtı'nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy o gün ne değin mutsuzsa bugün öyle mutlu ve coşkulu… Çünkü, Tüzük Mahkemesi (AYM), Aksoy'un anayasad.

14 Temmuz 2019 Pazar 06:50
Yeni heykelim şehitlerin çığlığını anlatacak

Sekiz yıl önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘ucube' dediği ve ardından 26 Nisan 2011'de yıkılan Kars'taki ‘İnsanlık Anıtı'nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy o gün ne değin mutsuzsa bugün öyle mutlu ve coşkulu… Çünkü, Tüzük Mahkemesi (AYM), Aksoy'un anayasada teminat altına alınan açıklama ve sanat hürriyetlerinin ihlal edildiğine karar verdi. Karar sonrası Aksoy ile konuştuk.

‘DURUŞMA KARARI VARDI’

Mehmet Bey, başta 8 yıl öncesine dönelim ve yaşananları sizden dinleyelim…
Dönemin AKP'li Kars Belediyesi'nin kararı doğrultusunda, 2006'da kenti kuşbakışı gören Üçler Tepesi'ne İnsanlık Anıtı yapmıştım. 2011'de Kars'a gelen Erdoğan, heykele “Ucube” demiş ve anıtın yıkılmasını istemişti. Felaket kararına karşı yöneticilik mahkemesi yürütmeyi erteleme kararı vermişti, oysa alan yöneticilik mahkemesi bu kararı kaldırmıştı. Kars Belediyesi, heykelin yıkımı için ihaleye çıkmıştı. 272 bin TL'ye işi alan bir şirket, 26 Nisan 2011'de heykelin yıkımına başlamıştı.

Aksoy, “Yargı kararı, kanayan yarama merhem oldu” dedi.

O felaket sonrası adaletin kapısını çalmaya karar verdiniz…

8 YILLIK HUKUK MÜCADELESİ

Yıkıma karşısında hak yolunun tükenmesi üstüne 2014 yılında Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuruda bulundum. Yüksek duruşma, başvuruyu 5 sene sonra gündemine aldı. Geçtiğimiz perşembe günü toplanan AYM Genel Kurulu, heykelin yıkılması sebebiyle ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Karar 6 muhalif üyeye karşılık 8 oyla alındı. Kararın gerekçesi iki ay içinde açıklanacak.

Karar sonrası yüreğinizdeki acı eksik da olsa hafifledi mi?
Çok mutluyum. Sekiz yıllık mücadele sonunda AYM'nin bu kararı yüreğimin kanayan yerlerine merhem oldu. Bu sahiden Türkiye'nin durumu gibi çok kayda değer bir karar, bunları çoğaltmamız gerekiyor. Sanat ve demokrasi adına fazla manâlı bir umut ışığıdır bu karar.

Şimdi yeniden o heykeli yapmayı düşünüyor musunuz?
Yokluğuyla var olan bir heykeldi bu. Yıkıldığı yeri yerli yabancı turistler senelerdir ziyaret ettiler, onun anısını omuzlarında taşıdılar. Bu muhteşem saygıya karşılık derhal kollarımı sıvayacağım ve Kars Belediyesi'ne müracaatta bulunup, yeniden yapacağım o heykeli. Yeni heykel, yaşadığı yıkımın izlerini de üstünde taşıyacak. Savaşların ve yıkımların karşı barışı öneren bir heykel göreceksiniz. Sanatın gücüdür bu. Yeni heykel, bu topraklar için hem geçmişte hem günümüzde şehit olanların da çığlığı olacaktır.

‘ATA'NIN SÖZÜNÜN SEMBOLÜ'

Barışı çağıracak…
Barışı çağıran bir çığlığı simgeleyecektir bu heykel. Atatürk'ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh' sözü ve politikasının uzun yıllar sonra ne kadar uygun olduğu ne dek içten olduğunu her gün görmekteyiz, her gün anlamaktayız. Bu yeni heykel ‘Yurtta sulh cihanda sulh' sözünün sembolü olacaktır.

‘Çaresizlikle kıvrandım'

İnsanlık Anıtı, 2011'de yıkıldı. Aksoy, o anlarda hissettiklerini şöyle anlattı: “Kalbim demirden bir yumrukla sıkılıyordu. Gözümün önünde barışın simgesi olan çocuklarım öldürülüyordu ve ben çaresizlik içinde kıvranıyordum. Heykelden kopan her parça kalbimden de parçalar koparıyordu. O günü hiç unutmam.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.