Yeni anayasa görüşmelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi!

Yeni anayasa için oylama sonuçlandı. Yeni anayasa görüşmeleri 338 oyla kabul edildi.. Peki bu durum neyi gösteriyor?

Yeni anayasa görüşmelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi!

Yeni anayasa için oylama sonuçlandı. Yeni anayasa görüşmeleri 338 oyla kabul edildi.. Peki bu durum neyi gösteriyor?

10 Ocak 2017 Salı 01:20
Yeni anayasa görüşmelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi!

TBMM Genel Kurulunda oy verme işleminin sona ermesinin ardından, sayım işlemine geçildi.

338 EVET İLE OYLAMA SONUÇLANDI

Sayım işleminin sonucunda, TBMM'de yapılan gizli oylamada anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi. Oylamadan bir adet de kararsız oy çıktı.

Oyların sayılmasının ve açıklanmasının ardından anayasa teklifinin maddelerine geçilmesi resmen onaylanmış oldu. Bundan sonraki süreçte milletvekilleri, anayasa teklifinin maddeleri üzerine görüş bildirecek ve maddeler oylamaya açılacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri dün başladı.

Genel Kurul 9 Ocak Pazartesi'den 24 Ocak'a kadar hafta sonları da dahil olmak üzere aralıksız anayasa mesaisi yapacak. Görüşmelerin 15 gün sürmesi bekleniyor.

İKİ HAFTA MECLİS'İ AK PARTİLİ MECLİS BAŞKANVEKİLLERİ YÖNETECEK

Hafta başında gönderilen Genel Kurul Başkanlık Divanı Nöbet Çizelgesine göre haftaya Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetecek. Bir sonraki hafta ise Başkanvekili Ahmet Aydın kürsüde olacak.

 
ANAYASADA DEĞİŞİKLİK TEKLİFLERİNİN KABULÜ

Anayasada değişiklik tekliflerinin birinci ve ikinci görüşmelerinde, maddelerin kabulü ile ikinci görüşmenin sonunda tümünün kabulü üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyu ile mümkün.

Birinci görüşmede gerekli çoğunlukla kabul oyu alamayan bir madde ikinci görüşmede de gerekli çoğunlukta kabul oyu alamamışsa reddedilmiş olacak.İkinci görüşmede yalnızca maddeler üzerinde verilmiş değişiklik önergeleri görüşülecek, birinci görüşmede üzerinde değişiklik teklifi bulunmayan bir madde hakkında ikinci görüşmede önerge verilemeyecek.

Teklif hakkında verilen değişiklik önergesinin kabulü halinde, kabul için gerekli beşte üç çoğunluğun tespiti için bu önergenin oylanması gizli oylama suretiyle tekrarlanacak.

 
REFERANDUM İÇİN 330 VEKİLİN OYU GEREKİYOR

Meclis tarafından üye tamsayısının beşte üçü (330) ile veya üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmî Gazete'de yayımlanacak.
 

MECLİS'TEKİ SANDALYE DAĞILIMI

Meclis'te AK Parti'nin 317, MHP'nin 39 milletvekili bulunuyor.
 

GİZLİ OYLAMA NASIL YAPILIR?

Gizli oylama adı okunan üyeye bir zarf ve beyaz (kabul), kırmızı (ret) ve yeşil (çekimser) renkli üç pusulanın verilmesi ve üyenin bunlardan birisini kapalı kabinde zarfa koyması suretiyle yapılıyor.

 

Son Güncelleme: 10.01.2017 01:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.