Kocamaz dönemini 7 kişilik komisyon mercek altına alacak

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı 2'nci toplantısı CHP'li Başkan Vahap Seçer yönetiminde Kongre ve Sergi Salonu'nda yapıldı.

Kocamaz dönemini 7 kişilik komisyon mercek altına alacak

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı 2'nci toplantısı CHP'li Başkan Vahap Seçer yönetiminde Kongre ve Sergi Salonu'nda yapıldı.

13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:45
Kocamaz dönemini 7 kişilik komisyon mercek altına alacak

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı 2'nci toplantısı CHP'li Başkan Vahap Seçer yönetiminde Kongre ve Sergi Salonu'nda yapıldı. Toplantıya; AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na mensup meclis üyelerinin, 31 Mart’ın ardındaki ısrarla gündeme getirdikleri, bir önceki belediye başkanı Burhanettin Kocamaz'ın 5 yılda yaptığı borç tutarının araştırılmasına karşın araştırma komisyonu kurulması talebi damgasını vurdu.

Kocamaz önergesi AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

CHP REDDETTİ FAKAT AKP VE MHP OYLARIYLA GEÇTİ

Cumhur İttifakı, 2014’te MHP’den seçilen ancak 2019 yılında partisinden istifa ederek İYİ Parti’ye katılan Burhanettin Kocamaz dönemindeki işlemlerin araştırılması için 7 şahsiyet komite kurulması için öneri getirdi. CHP'li üyeler ise araştırma komisyonunun kurulmasının yasal sorunlar doğurabileceğini savundu.

CHP’li Başkan Vahap Seçer, komisyonunun kurulmasının hukuki olup olmadığının araştırılması için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazacaklarını, soruşturma komisyonunun kurulmasının hukukiliğine karar vermesi durumunda komite üyelerinin seçilerek çalışmalarına başlayacağını belirterek oylamaya sundu. Teklif, bakanlığa görüntü sorulması şartıyla oy çokluğuyla kabul edildi.

Teklif sonucu 7 karakter ekibin eski başkan Burhanettin Kocamaz dönemini araştırmasına karar verildi.

TÜM İHALELER VE ARACISIZ OLARAK TEMİNLER İNCELENECEK

Cumhur İttifakı üyeleri; Kocamaz döneminde yapılan hizmet alım, çevre asfalt ve yol üretim, çevre ve haşere ile çaba için yapılan ilaç alım ihaleleri, doğrudan tedarik alımlarının meclisçe araştırılmak üzere 7 üyeden oluşan 6 ay veya 1 yıl süreli tahlil ve araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Kurulacak analiz araştırma komisyonunda ilgili yasa gereğince belediye personeli dışında 3 bilirkişi kişinin görevlendirilmesi, görevlendirilen uzman kişilerin ücretlerinin anılan kanun ve mevzuat kapsamında ödenmesini, gerekirse millet kurum ve kuruluşlarından görünüm ve yetkili denetçi talep edilmesi teklifi gündeme alınarak görüşüldü.
Teklif ile ilgili görüşlerini açıklayan MHP'li meclis üyesi Mahmut Lezzet, “Aylardır konuştuğumuz bir konu. Bu Mersin halkının isteğidir. Neyi aldık ne haldeyiz onu bakmak istedik. Bu konu şahsi değildir. Grup olarak ittifak olarak talep ediyoruz. Meclis yerinde görürse böyle bir kurul kurulmasını istiyoruz” dedi. CHP Grubu adına söz alan Abdullah Özyiğit ise konunun yasaya kuraldışılık olup olmadığının araştırılmasını istedi.

CHP’li Başkan Vahap Seçer, Cumhur İttifakı üyelerinin tutumuna tepki gösterdi.

MECLİSİN ALACAĞI HER KARAR YASAL OLMAYABİLİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise şunları söyledi: “Meclisin alacağı her karar yasal değil. Bir hukuki dayanağı olması gerekiyor. Yaptığımız işler sonradan hukuki karışıklık doğurabilir. Biz burada bunu istiyoruz diye bunları yapma yetkisinde değiliz. Geçtiğimiz hafta Cumhur ittifakı bunu meclise sundu. Biz sunu söyledik. Bizim geçmiş döneme ait eğer karanlık noktalar var ise bunu koruma gibi bir niyetimiz değil. Kamuoyunda da yanlış bir anlaşılmaya meydan verdik sanıyorum. Benzeri Cumhur ittifakına mensup üyeler geçmiş dönemi ‘Yargılayalım' diyor. Ama bunu art niyetliler kamuoyunun gündemine getiriyor. Biz zor durumda kalıyoruz. Bu sebeple 21. Maddede amir hükümde böyle bir önergenin ayın ikinci birleşiminde gündeme getirilmesini yerinde görmüyor ama biz bunu getirdik. Gündeme açtık. Konuşalım, komu oyununda bu yanlış algısı ortadan kalksın istiyorum. Kontrol Etmek istiyorsanız denetleyelim fakat bizim alt olduğumuz yasalar var. Bu kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde biz yol almak zorundayız. Ben netice olmak istiyorum. İlgili kurumlardan görüş edinmek koşulu ile ve bu görüşlerin olumlu olması koşulu ile komisyon çalışmalarını açılmak üzere oylamaya sunmak istiyorum. Biz bu konuyu ilgili kurumlara soruyoruz. İçişleri Bakanlığı'ndan görünüm isteyeceğiz. ‘Hayır, böyle bir komisyon kurulma hakkınız yok, böyle bir yoklama mekanizması yok' dedikleri anda bu teklif geçersizdir. Komisyon oluşturulabilir gerekli denetimler denildiği noktada komisyon üyelerini seçiyoruz. Ve komisyonu çalıştırıyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.