Kılıçdaroğlu 7 maddelik yerel yönetim ilkesini açıkladı

CHP'nin yerel yönetim politikalarını belirlemek amacıyla Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde gerçekleştireceği çalıştay başladı.

Kılıçdaroğlu 7 maddelik yerel yönetim ilkesini açıkladı

CHP'nin yerel yönetim politikalarını belirlemek amacıyla Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde gerçekleştireceği çalıştay başladı.

26 Temmuz 2019 Cuma 10:50
Kılıçdaroğlu 7 maddelik yerel yönetim ilkesini açıkladı

CHP'nin yerel yönetim politikalarını belirlemek amacıyla Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde gerçekleştireceği çalıştay başladı. Martın Sonu Güzel Oldu sloganının önce çıktığı çalıştay CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un konuşması ile başladı. Çalıştayda lokal yönetimin beş yılının us birliği ile belirleneceğini söyleyen Seyit Torun, bu stil çalıştayların bundan sonra öbür belediyeler öncülüğünde gerçekleştirileceğini açıkladı.

Çalıştay CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması ile devam ediyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

Bizim topraklarda güven duyulan insana özü ve sözü bir insan denir. Bugün Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi siyasete duyulan güven. Güçler ayrılığı olursa devlet güven verir. Ben bir haksızlığa uğradım, mahkeme bana adaletli davranıyorsa ben o ülkede güven içinde yaşıyorum demektir. Güvensizlik üstüne dinç politikalar yapı edemezsiniz. Bir kişinin sözleri mahkemede, yasama organında kabul görür ve bir sözü ile yürütme harekete geçerse güvensiz bir toplumda yaşanır.

Tek adam rejime geçtikten daha sonra binde üç artma hızı. Dünyada diğer ülke var mı? Neden binde üçe düştük, hani önümüzde hiçbir engel kalmamıştı. Millî gelirimizde artış olacaktı, 135 milyar dolar millî gelirimiz düştü. 882 milyon dolardı bir yıl önce.

Şu gerçeği bütün vatandaşlarımın bilmesini isterim; eğer bir yılın tek adam maliyeti 135 milyar dolarsa -millî kazanç açısından- bunu düşüneceksin, ben de düşüneceğim. Bizim bunu topluma anlatmamız lazım. Bir Zamanlar kişi başı gelir 10 bin 849 dolardı, tek adam rejiminde 9 bin 76 dolara düştü. Boşu Boşuna mutfakta yangın var demiyoruz. Yarım kilo et alırken bundan böyle gramla alıyoruz.

Gelir dağılımındaki bozukluğu hepimizin anlatması gerekiyor. Türk Lirası değerinde kaybettiğinde bir propaganda başlamıştı, dolarla yakıldı. Propaganda yapanlar AK Parti’ye oy veren militanlardı. Cümbür Cemaat nakit tasarrufunu dolar bazında yapıyor. TL’ye güven yok olmuş durumda. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı diyor ki TL’ye güvenmiyoruz. Bunu tetikleyen nedir? Tek adam rejimidir.

Vaktiyle demokrasi var derdik, yargı bağımsızlığı var derdik; bugün Türkiye’nin itibarı tüm demokratik ülkelerde zedelenmiş durumda. Basın özgürlüğü sıralamasında da geriledi. Hapisteki gazeteci sayısı 134. 134 birey Türkiye’nin hapsinde. Yargıtay Başkanı’nın açıklaması gerekli, ‘Yargıya güven yüzde 30’a düştü’ dedi.

Yargıya güven kalmadı. TBMM, dünyada millî kurtuluş savaşını idare eden tek meclistir. Bu Meclis’in yetkileri elinden alındı. Kurumların birbirine olan güveninden söz edilebilir mi? Devletin kurumları kendi görevlerini yaparlar. Bu kurumların bağımsızlığına sıcak siyasi müdahale edilmez. Merkez Bankası’nın itibarı sıfırdır.”

Cumhuriyet kurulurken yapılan ilk işlerden birisidir Osmanlı’nın borçlarını ödemektir. Türkiye Cumhuriyeti açıklamalar alma noktasına gelmiştir. Londra’daki bir avuç tefecisine Türkiye’nin bütçesi teslim edilmiştir. Ticari kredilere uygulanan faizlerin yüksekliğinden, Türkiye’nin üretimden kopma süreci ile karşısında karşıyadır.

Güçlü devlet üreten devlettir. Her alanda üreten devlettir. Her alanda üreten devlet dünyada saygın devlettir. Tek adam rejiminde Türkiye üretimden koparılmaya başlandı. Bu güzel topraklarda tamamını üretip satmamız gerekirken çiftçimiz biçare halde. Tablo geriye gidiyor.

Enflasyon aldı başını gidiyor, bir bakkal dükkânını yönetemeyen kişiye Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesini teslim ettiniz. Eli sıcak sudan soğuk suya değmeyen, el bebek artan birine ‘Yoksulluk sorununu çöz ‘ diyorsunuz, haberi bile yok. Tek adam rejimi hanedanlık rejimidir. Misal; Türkiye Cumhuriyeti.

Asgari ücretliye yüzde 26 verdiler, yüzde 50 aldılar. Faizlerin yüksekliğinden şikâyet ediyorlar. Bu ekonomik krizde işverenlere geç kalma faizi uygulanıyor. 400 milyar dolarla bir avuç kişiyi kurtaracaklar. Çiftçiyi emekliyi kim kurtaracak? Bu saydıklarımın oturup tek adam rejimini düşünmesi lazım.

‘Süratle karar alacağız’ diyorlardı. Vatandaş yetkiyi verdi, nasıl uğraş edildiği ortada. Sosyete güvey 15 paket açıkladı. Her paket açıklandı işsizlik arttı. 8,5 milyona dayandı, 15 paket açıklayan, başarısızlığı kayıt edilen kişi koltuğunda oturuyor. Sosyete damadın hiçbir derdi değil.

Karamsar tablo çizdiğimin farkındayım, bu üzüntülü tablodan birlikte çıkacağız. 2013 yılında kişi başıan kazanç 12 bin 400 dolardı. 11. Yeniden Yapılanma Planı geldi Meclis’e. 2023’te 12 bin 484 dolar olacak. Bu neyi gösteriyor, 10 yılın heba edildiğini gösteriyor. Biz söylesek ‘CHP doğruları söylemiyor’ denecek. 4 dolar millî gelirde çoğaltma var. Tam bir faciadır, felaket tablosudur. Bu facia tablosunu itiraf edenler de kendileridir.

Türkiye bu ayla plansızlıkla, israfla geldi. Plansızlık ve savurganlık birleşince müsriflik başladı. Israf haramdır, bunlara göre helal. Itibar kul hakkı yememektir. İsrafın boyutları felakettir. Devlette liyakat kalmadı.”

Dış politika konusunda tek cümle kurmamış insandan büyükelçi mi olur? Yöneticinin kibri devletin temeline dinamit koydu. ‘Kimin karnını doyurdun sen?’ 8,5 milyon insan işsizken kimin karnını doyuruyorsun? Bu vergiyi nereye harcadın? Havalimanı yaptıkları için övünüyorlar. Kaça yaptıklarını ben bilmiyorum. Kaça yaptılar, bilinmiyor. Kent hastanelerine kaça yaptınız, bilmiyoruz. AK Parti artık Türkiye için sorun üreten bir partiye dönmüştür.

7 MADDELİK İLKEYİ AÇIKLADI

Kılıçdaroğlu çalıştayda CHP’nin 7 maddelik yerel yönetimler ilkesini de açıkladı.

Kılıçdaroğlu’nun ‘halkçı belediyecilik’ olarak adlandırdığı 7 temel ilke, ‘ayrımsız hizmet, yoksul mahallere fazla ayrımcılık, şeffaflık, liyakat, adaletle yönetim’ başlıklarını içeriyor ve partili belediyelerin bu ilkelere yerinde bir idare anlayışı sergilemeleri isteniyor.

Yerel seçimlerde büyük bir galibiyet elde ettik. kimsesiz bizim yok, halkın demokrasiye olan bağlılığının başarısıdır. Biz onlara bir laf verdik, tasa izah etmek yetmez. Biz vatandaşı bu girdaptan nasıl kurtaracağız? Çözüm üretme zorunluluğumuz var.

Sorunu sağlıklı tespit etmeden çözüm üretemezsiniz. Bir Takım temel konularda iki taraflı hareket etmemiz gerekli. Tüm belediyelerimiz iki taraflı maksat yürütecekler.

Belediye başkanları için 7 prensip şöyle;

1 – Yönettiğiniz belediyede hemşerilerinizi inançları, kimlikleri ya da hayat tarzları itibariyle ötekileştirmeyiniz. Bütün vatandaşları kucaklayınız…

2 – Hizmeti emin kişiler, zümreler, akrabalar, yandaşlar için yok, halk müziği için üretiniz. Sizi, bulunduğunuz makama taşıyanın belde halkı olduğunu asla unutmayınız.

3 – Yoksul mahallelere fazla ayrımcılık yapınız. Yatırımlarınızda bu mahallelere öncelik veriniz… Hizmet programınızda özellikle engelli – dezavantajlı gruplar ve kadınlar lehine irade ortaya koyunuz…

4 – Yoksullara takviye yaparken insan onurunu koruyunuz, ailenin veya kişinin yoksulluğunu asla teşhir etmeyiniz. Yani halkçılığın temel ilkelerinden olan “sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” anlayışına uygun davranınız…

5 – Harcamalarınızı, yatırımlarınızı parasal disiplin içerisinde planlayınız. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete veriniz. Bütçe kullanımlarınızla ilgili olarak belirli aralıklarla belde sakinlerini ve kamuoyunu bilgilendiriniz. Bu aynı zamanda “israfla uğraş” demektir. Hiç kimse unutmasın “kul hakkı” halkçılığın esas ilkelerinden biridir…

6 – Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan muhakkak kaçınınız. Halkçılığın bir öteki temel ilkesi olan “işi ehline verme” kuralını, her atamada göz önünde bulundurunuz. Kamu yararına yerinde olması şartıyla sizden önce başlatılmış projeleri sürdürünüz…

7 – Belediyeyi “adaletle” yönetiniz… Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını eksiksiz koruyunuz, kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşmayınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size hürmet duymasını sağlarsınız…

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.