Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu olacak! Herkes çocuk sahibi olamayacak

Türkiye’de SMA hastalıklarına karşı evlilik öncesinde test yapılacağı ve testin olumlu olması halinde devlet destekli tüp bebek tedavisine başlanacağı belirtildi.

Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu olacak! Herkes çocuk sahibi olamayacak

Türkiye’de SMA hastalıklarına karşı evlilik öncesinde test yapılacağı ve testin olumlu olması halinde devlet destekli tüp bebek tedavisine başlanacağı belirtildi.

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez
02 Aralık 2021 Perşembe 20:52
Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu olacak! Herkes çocuk sahibi olamayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA bilim kurulu toplantısı sonrasında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında alınan kararlara değinen Bakan Koca, SMA hastalıklarıyla ilgili yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Açıklamalarda en çok dikkat çeken ise SMA taramasının zorunlu hale getirileceğinin söylenmesi oldu. "Evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz. Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilmektedir" diyen Bakan Koca, bu açıklama ile birlikte Türkiye’de başlayacak yeni döneme de vurgu yapıldı.

Düzenlemeler netleştirilecek!

Evlilik öncesindeki taramalara yönelik yeni bir düzenlemenin yapılacağını ve önümüzdeki günlerde paylaşılacağını ifade eden Bakan Koca, bu açıklamalarıyla birlikte Türkiye’de SMA sorununun biteceğini de vurguladı.
SMA'nın önlem alınması mümkün bir hastalık olduğunu aktaran Fahrettin Koca, "Bu amaçla, evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz. Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilmektedir. Tarama sonucunda, genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer arzu ederlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilirler. Bedeli devletimizce karşılanmaktadır. Ayrıca yeni doğan bebekler için, hastalıklar açısından yapılan genetik taramalara SMA hastalığı dahil edilmiş durumdadır. Böylece, tedavinin etkili olduğu erken dönemde yakalama şansı ortaya çıkacaktır. Çalışma, ay sonuna dek uygulamaya konuyor" diye konuştu.  Koca, bakanlığın SMA konusunda somutluk kazanmış, sonuç vaat eden bilimsel verilerden hareket ettiğini belirterek şunları söyledi:
"Hepimiz biliyoruz ki tıbbın ilk kuralı da mevcut bilgiler ışığında hastaya zarar vermesi olası her şeyden kaçınmaktır. Bu kural gereği, tıp kendini sürekli olarak yeni bilgilere ama riske girmeden adapte eder. Bu anlamda bilim öncü, hekimlik takipçidir. Nusinersen etkin maddeli, SMA hastalarındaki etkisinin sınırları ortaya konmuş olan ilaç ülkemizde uygulanan tedavinin kapsamındadır ve bu ilaç bedelsiz olarak sağlanmaktadır. Yıllardır yapılan çalışmalar ve ülkemizde hastaların yaşamından elde edilen gerçek veriler ilacın erken evrede fayda sağlayabildiğini göstermektedir. Ne yazık ki bu hastalığın her döneminde etkili olan bir tedavi mevcut değildir. Hastalarımıza mevcut en iyi tedavileri sunmak, hayatlarını kolaylaştırmak stratejimizin esasını oluşturuyor. SMA hastalığı sebebiyle yeni ıstıraplar yaşanmasını önlemekse en önemli hedeflerimizden biridir."
 
Bakan Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısının sonuçlarını şu şekilde açıkladı:
"Spinal Musküler Atrofi hastalığının farklı tipleri için hastalığı modifiye eden tedavi seçenekleri mevcuttur. Ülkemizde SMA için karşılanmamış bir tedavi ihtiyacı bulunmamaktadır. 2017 yılından itibaren SMA Tip1, 2019'dan itibaren ise SMA Tip-2 ve Tip-3 hastalarda tedavi uygulanmaktadır. Nursinersen, risdiplam ve gen replasman tedavisi seçeneklerinin tamamı SMA Tip-1 hastalarında hastalığın ilk üç ayı içinde kullanıldığında benzer etkinlik gösterdiği bilimsel olarak ve gerçek hayat verileri ile ortaya konmuştur. Bu tedavilerin erken dönemde bir birlerine üstünlükleri gösterilmemiştir. Sözünü ettiğim Nursinersen etkin maddeli ilacımız,tedavi rehberinde tanımlı tüm hastalarımız için kullanılmaya devam edecektir. Bu ilacı kullanan hastalar için 'tedavi almaya uygunluk' kriterlerinde hastaları zorlayan bazı kriterler kaldırılmıştır. Tedaviye erişim için standart kontrollere devam edilmesi son derece önemlidir. Yapılacak yeni doğan taraması ile tespit edilen hastalar için uygun tedaviye derhal, en erken dönemde başlanacaktır. Yeni doğan tarama programı ile birlikte tüm tedavi seçeneklerine erişim konusunda alt yapı çalışmaları son derece özverili şekilde sürdürülmektedir. En kısa sürede sağlık sistemine entegre edilecektir.
 
Anahtar Kelimeler:
SMASMA Testi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.