‘Eleştiren manşet yoksa demokrasi yok demektir’

9.

‘Eleştiren manşet yoksa demokrasi yok demektir’

9.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 09:30
‘Eleştiren manşet yoksa demokrasi yok demektir’

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel,ebediyete intikalinin 4'ncü yılı. Özel doktoru, başdanışmanı olarak Demirel'in yanına 20 sene görev yapan ve halen İYİ parti Isparta Milletvekili olan Dr. Aylin Gözü Kara, “Baba”yı başta 4 yaşındayken Eskişehir-Odunpazarında görmüş. Aylin Cesur o günü şöyle anlatıyor: “Kocaman bir kürsü, kürsüde bir dev adam. ‘Demirel' diye haykıran binlerce insan. Öyle çok etkilendim ama felek bana, kendisini bu dek yakından tanıyabilme, fırsatı sundu.” Dr. Aylin Gözü Kara, Süleyman Demirel'i şöyle anlattı:

HALKLA ARASINDA BARİKAT YOKTU

“Demirel, halkın içinde bir siyasetçiydi.Halkla arasına barikat kurdurmazdı. Halkın uzak kaldığını görürse ‘gelin' derdi. En başta bunu gördüm ben. Köylüyü de, kentliyi de, genci de, yaşlıyı da kucaklamak gerektiğini gördüm. Üzgün birinin gözyaşına dokunmak ve onu silmek istiyorsanız bu fakat en yakınındaysanız mümkün olur. Demirel'in bir ömür peşinden koştuğu çağdaş ve huzurlu, insanlarının barıştırma içinde yaşadığı ve gülümsediği mutlu ırk ülkesi, kalkınmış Türkiye'ye hemen fazla ihtiyaç var.”

O MÜZEYİ KENDİSİ YAPTI

“Demirel'in İslamköy'de yaptırdığı ve millete armağan ettiği müze, onun son eseriydi. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyete ve değerlerine tabi olarak bu felsefeyi kendine şiar edinmiş bir adamın hayatında Cumhuriyeti görürsünüz. Gerçekten Cumhuriyetin en kayda değer nimeti bana göre eğitimde fırsat eşitliğidir ve İslamköy'lü Süleyman'ın uzun ince bir yoldan başlayıp Çankaya'ya, Devletin en yüce makamına erişebilmiş olması tekrar Cumhuriyet sayesindedir. Müze ve Külliye bu nedenle kardeşi Merhum İşadamı Şevket Demirel göre İslamköy'de yapıldı. İçini, duvarlarını ise kendisi ile 20 sene her tarafında bir bir çalışarak yaptık.”

DEMOKRASİ FAZLA SESLİLİKTİR

“Sayın Demirel Başbakanken, ‘Eğer sabahtan gazetelere baktığımda beni eleştiren bir manşet haber yoksa, o ülkede demokrasiden söz edemezsiniz' diyordu. Bugün basının durumu da tartışmalıdır. Demokrasi vardır dediğiniz yerde çok seslilik olmalıdır. Fakat ülkemizde bugün bu bağımsızlık etraf maalesef yoktur. Sayın Süleyman Demirel, konuşmalarında çoğu kez ‘Bu ülkenin doğulusu ve batılısı, kuzeylisi ve güneylisi ile bütün bireyleri kardeştir. Kendimize güvenelim. Demokrasimize güvenelim ve sadakatle yan kalalım. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyete sadakatle bağlı kalalım. Türkiye'nin Birliği'ni milleti ve toprağı ile muhafaza edelim. İnsan haklarından, demokrasiden ve medeni dünyadan kopmayalım' diyordu.”

Demirel: Ülkenin durumu iyi değil, görüyorum

Aylin Gözü Kara,Demirel'in Atatürk'e ve arkadaşlarına minnet ve şükran duydu ve bunu her fırsatta dile getirirdi. Derdi fakat; “Türk insanı, Cumhuriyeti kuranlara ve O'nu yüceltenlere minnet ve şükran duymaktadır. Türk insanı bugünlere nasıl geldiğini unutmayacak ve şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda, belli adımlarla ilerlemeye devam edecektir.” İşte böylece Süleyman Demirel efsanedir. Vefatından önce ülkenin gidişatıyla ilgili yöneltilen bir soruya Demirel'in verdiği cevabı Aylin Bayan şöyle anlatıyor: “Sayın Demirel, ‘Tek kelimeyle söylemem gerekirse ‘İyi', iki kelimeyle söylemem gerekirse ‘İyi yok' demişti. Gerçekte ülkenin durumu hemen de iyi yok. Isparta’mızın bütün ilçelerini, sokaklarını, köylerini gezdim. Ve gördüm ancak sokakta önemli bir dehşet var. Halk konuşmaktan, resim çektirmekten, telefonda deha düşünce açıklama etmekten, herkesten, her şeyden korkar olmuş durumdaydı. Demokrasi ve kalkınmanın kahramanı olarak gördüğü Süleyman Demirel'in yanına 20 sene atama yapan Aylin Cesur, “Bu büyük devlet adamının yanında öğrendiklerimi, bundan böyle milletimize siyasette belirlemek yalnızca bir tayin değil, bununla beraber bir vefa borcu. Kendisine duyduğumuz derin hasretle, Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i, Türkiye'nin babasını rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde ihtiramla eğiliyorum” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.