Deprem anında yapılması gerekenler

DEPREM ANINDA BINA İÇERİSİNDEYSENİZ;-Elbette panik yapılmamalıdır.-Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb.

Deprem anında yapılması gerekenler

DEPREM ANINDA BINA İÇERİSİNDEYSENİZ;-Elbette panik yapılmamalıdır.-Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb.

08 Ağustos 2019 Perşembe 15:58
Deprem anında yapılması gerekenler

DEPREM ANINDA BINA İÇERİSİNDEYSENİZ;

-Elbette panik yapılmamalıdır.
-Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.
-Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına ya da dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek yaşam üçgeni oluşturulmalıdır.
-Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene dek bu pozisyonda beklenmelidir.
-Güvenli bir yer bulup, diz üstü çökülmeli, baş ve enseyi koruyacak şekilde kapanılmalı ve düşmemek için değişmez bir yere tutunulmalıdır.
-Merdivenlere veya çıkışlara doğru koşulmamalıdır.
-Balkona çıkılmamalıdır.
-Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.
-Şüphesiz asansör kullanılmamalıdır.
-Telefonlar acele durum ve yangınları söylemek açık havada kullanılmamalıdır.
-Kibrit, kavramak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.
-Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.
-Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.
-Sarsıntı geçtikten daha sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.
-Öteki emniyet önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeler alınarak bina daha önce saptama edilen yoldan anında terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.
-Okulda sınıfta veya büroda ise sağlam sıra, masa altlarında veya yanında; koridorda ise duvarın yanında hayat üçgeni oluşturacak şekilde ‘çök-tuzak-tutun’ hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.
-Pencerelerden ve camdan yapılmış eşyalardan uzaktan durulmalıdır.

YER SARSINTISI ANINDA AÇIK ALANDAYSANIZ;

-Enerji hatları ve direklerinden, ağaçlardan, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşılmalıdır. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşısında hazırlıklı olunmalıdır.
-Toprak kayması olabilecek, taş ya da kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunulmamalıdır. Böyle bir ortamda bulunuluyorsa süratli şekilde güvenli bir ortama geçilmelidir.
-Binalardan düşebilecek baca, sırça kırıkları ve sıvalara aleyhinde itinalı olunmalıdır.
-Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere aleyhinde dikkatli olunmalıdır.
-Deniz kıyısından uzaklaşılmalıdır.

YER SARSINTISI ANINDA VASITA KULLANIYORSANIZ;

Sarsıntı sırasında karayolunda seyir halindeyseniz;
-Bulunduğunuz yer güvenli ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durulmalıdır. Kontak anahtarı uygun bırakılıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklenmelidir. Sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gidilmelidir.
-Araç meskun mahallerde ya da tehlikesiz bir yerde değilse (ağaç veya enerji hatları ya da direklerinin yanına, köprü üzerinde vb.); durdurulmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak terk edilmeli ve trafikten uzak açık alanlara gidilmelidir.
-Sarsıntı sırasında bir tünelin içindeyseniz ve çıkışa yakın değilseniz; araç durdurulup aşağıya inilmeli ve yanına tabi yatarak ayaklar karına çekilip, ellerle baş ve boyun korunmalıdır.
-Kapalı bir otoparkta iseniz; vasita dışına çıkılıp, yanında yan yatarak, ellerle baş ve boyun korunmalıdır. Yukarıdan düşebilecek tavan, tünel gibi büyük kitleler arabulucu belki ezecek fakat değil etmeyecektir. Vasita içinde olduğunuz takdirde, aracın üstüne düşen bir tutam ile aracın içinde ezilebilirsiniz.

METRODA VEYA ÖTEKI TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAYSANIZ;

-Gerekmedikçe, kesinlikle metro ve trenden inilmemelidir. Elektriğe kapılabilirsiniz veya diğer hattan gelen başka bir metro yada tren size çarpabilir.
-Sarsıntı bitinceye dek metro ya da trenin içinde, sımsıkı tutturulmuş askı, korkuluk ya da herhangi bir yere tutunmalı, metro ya da tren personeli tarafından bahşedilen talimatlara uyulmalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.