5. kez seçilen Ereğli Belediye Başkanı’ndan SÖZCÜ’ye özel açıklamalar

1994 yılında ilk kez Belediye Başkanlığına seçildikten daha sonra 1999,2004, 2009 yıllarında da Belediye Başkanlığı yapan Halil Posbıyık, 2014 seçimlerinde 422 oy farkıyla AKP adayı Hüseyin Uysal’a karşısında kaybetmişti.

5. kez seçilen Ereğli Belediye Başkanı’ndan SÖZCÜ’ye özel açıklamalar

1994 yılında ilk kez Belediye Başkanlığına seçildikten daha sonra 1999,2004, 2009 yıllarında da Belediye Başkanlığı yapan Halil Posbıyık, 2014 seçimlerinde 422 oy farkıyla AKP adayı Hüseyin Uysal’a karşısında kaybetmişti.

05 Temmuz 2019 Cuma 16:23
5. kez seçilen Ereğli Belediye Başkanı’ndan SÖZCÜ’ye özel açıklamalar

1994 yılında ilk kez Belediye Başkanlığına seçildikten daha sonra 1999,2004, 2009 yıllarında da Belediye Başkanlığı yapan Halil Posbıyık, 2014 seçimlerinde 422 oy farkıyla AKP adayı Hüseyin Uysal’a karşısında kaybetmişti. 31 Mart 2019 seçimlerinde yüzde 52.52 oy oranıyla belediye başkanlığına baştan seçilen Posbıyık, festivale ilişkin açıklamalarda bulundu. Posbıyık, festivalin bir kentin ruhu ve şehrin tanıtılmasında manâlı olduğunu vurgulayarak, “Festivallere yurt içinden ve yurt dışından milyonlarca insan geliyor. 118 bin nüfusu olan bir ilçeye gelenler şaşkına dönüyor. İskenderun’dan Karadeniz’den, Azerbaycan’dan, Tekirdağ’dan ırk geliyor. Ereğli’nin tarihsel ve kültürel açıdan birçok nitelikleri var. Kültüre ve sanata fazla tartma veriyoruz. Yurtdışından sanatçılar, ressamlar, folklor grupları geliyor. Bilhassa bu günlerde Türkiye’nin idareli yönden tedirgin olduğu bir dönemde Ereğli’ye gelenler bütün sıkıntılarından uzak bir vaziyette bir kolaylık içinde oluyor. Bizim de görevimiz bu. Buraya gelen halk, hiçbir şey yapmasa bile bir çay içiyor, çorba içiyor ve para bırakıyor bu kente. Insanlar bunun farkına vardı ve bize fiziksel, manevi yönden takviye veriyor. Bu yılda toplam 1 milyona yakın vatandaşımızın geleceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

FOTO:SÖZCÜ – Başkan Posbıyık Sözcü’den Fatma Vurgun’un sorularını yanıtladı.

“KARNAVAL, BELEDİYE BÜTÇESİNDEN YOK, BAĞIŞLARLA YAPILIYOR”

Festivalin bütçesine karşın de açıklık getirmek isteyen Posbıyık, festivali belediye bütçesinden yapmadıklarını söyledi. Festivali bağışlarla yaptıklarını ifade eden Posbıyık, “Her sanatçıyı bir meslek insanları getiriyor. hemen festival bütçesi karşılandığı gibi bir daha fakat yıl için para bile kaldı. 21 sene dile kolay, bizim belediyenin festivali değil bu. Halkın festivali. Özel bir bankada hesabımız var. Bu bankada  bağışlar yatırıldı. Buradan karşılandı. Şuan oturduğumuz kafe bile 25 bin TL para bağış yaptı. Çünkü onların inanılmaz derece de girdileri oluyor.” şeklinde konuştu.

FOTO:SÖZCÜ

“BELEDİYEYE BORÇ BIRAKMAK BİR YANDAN 7 TRİLYON NAKIT BIRAKTIM, ACILEN 60 TRİLYON BORÇ VAR”

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 20 sene tekrar tekrar başkanlık yaptığını hatırlatarak, belediyenin borçlarına ilişkin de konuştu. Ereğli’nin Türkiye’nin nüfusuna tarafından kendi çapında en zengin belediyelerinden biri olduğunu söyleyen Posbıyık, “2014 yılında AKP’li Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a görevi devretmeden önce hiçbir yere borcu yoktu. Piyasaya, işçilerine en yüksek zammı veren ve vaktinde ödeme yapan ender belediyelerden bir tanesiydik. 2014 yılında bırakırken de hiçbir borç bırakmadığım gibi belediyenin kasasında 7 trilyona yakın nakit para bırakmıştım.Hemen tekrar geldiğimde ise yalnızca 60 trilyon civarında bir borçla karşılaşmadım bununla birlikte sistem en ince ayrıntısına kadar çökmüş durumda. Kurumsal bir belediye yapmıştım burayı. Fakat maalesef belediyenin sistemini iyice bozmuşlar. Belediye de çok büyük hırsızlıklar üretilmiş diyebilirim. Manevi yönden de çökertilmiş diyebilirim. 400 tane fazla personel çalışıyor. Hep akraba, amca oğlu, teyze oğlu… Bankamatik çalışanları da vardı. Bunları halletmeye çalışıyorum. Büyük bir bıkkınlık içerisindeyiz. Benden önceki dönemde en manâlı konularımızdan bir parça başına de Demir-Çelik fabrikalarından elektrik tüketim vergisi alırdık. Ayda 600 milyar civarında peşin para para girerdi kasamıza. Ara verdiğimiz dönemde dava açmışlar ve dolayısıyla şuan da 600 milyarlık bir para hemen kasaya girmiyor. Bunun yeniden iade edilmesi için gayret gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GÖREVE GERİ DÖNDÜM ÇÜNKÜ VEFA BORCUM VARDI”

2009’dan bu yana Zonguldak Belediyesi’nin CHP’nin aldığını ancak şu anda AKP’ye geçtiğini ve uyum sürecinde bir bezginlik olup olmayacağını da konuştuğumuz Posbıyık, AK Partililerle ve MHP’liler iyi geçindiklerini kaydetti. Posbıyık, “Kentin kalkınması için uğraşıyoruz. Ben, başkan olduktan daha sonra CHP’nin belediye başkanı yok, Ereğli halkının başkanıyım. Belediyecilikle de tecrübeliyim. Belediye konusu 1971 yılında Fen İşleri Müdürü olmamla başladı. Belediyecilik, siyaset değildir. Benim için AK Parti, MHP, CHP ayrım etmez. Bütün halk, benim vatandaşımdır. Onlarla beraber olmaktan, hizmet etmekten büyük gurur duyuyorum. Bana yalnızca CHP’li oy vermedi. AK Parti ve MHP’liler de oy verdi. Çünkü layıkıyla bu işi yapabileceğimi 5 yıl içinde daha iyi anladılar. Bu dönemde ben belediye başkanı olmayabilirdim. Benim artık torunlarımı sevmem lazımdı fakat Ereğli Belediyesi fazla kötüye gittiği için vatandaşlardan çok büyük zorlama aldım. Bilhassa AK Partililer ve MHP’lilerden. ‘Elimiz kolumuz kırılsaydı, Ereğli Belediyesi batıyor, ne olur göreve geri dön’ dediler. 4 dönem üst üste beni seçen bu halka vefa borcum vardı. O şekilde tekrar namzet oldum. Siyaseten şunu olayım, bunu olayım diye merakım yok. Ben sadece Ereğli halkına ne dek hizmet edebilirim, batmış bir belediyeyi bitmiş nasıl ayağa kaldırabilirim onun gayesi içindeyim.” dedi.

“HÜSEYİN SAKIN BENİM GÖZÜMDE YASAL BİR BAŞKAN DEĞİLDİ”

2014 seçimlerinde 422 oy farkıyla kaybeden Posbıyık, 2014 seçimlerinin elinden alındığını, çalındığını söyledi. İl ve ilçe seçim kuruluna hatta AYM bile başvurduğunu aktaran Posbıyık, “Çünkü çok haklıydım. Oylar resmi olarak çalınmıştı. Ve belediyeyi de teslim etmedim belediye başkanına çünkü benim gözümde belediye başkanı değildi. Ben de devralmaya geldiğimde kendisinden devralmadım. ‘Özür dilerim, benim gözümde siz yasal değilsiniz. Sizden devralmam’ dedim. O gittikten sonradan belediyeye girdim. Oyların çalındığını ben değil, bütün halk müziği hatta Türkiye biliyor.”  şeklinde konuştu.

“BENİM İÇİN PARTİSİ YOK ADAM OLMASI KAYDA DEĞER” 

Bazı medya kuruluşlarında ‘Ereğli Belediyesi’nde emekçi kıyımı yapılıyor’ iddialarını da konuştuğumuz Posbıyık, şu belli başlı dek 7-8 kişi çıkarıldığını kaydederek “Belediyenin şimdi yüzde 80’i AK Partili ve MHP’li. Ayrılan belediye başkanının amca oğlu, teyze oğlu, hala oğlu vs küskün. Ama beni partisi hiç ilgilendirmiyor. Son emekçi çıkarttığımda bir adam başına CHP’liydi. Benim için parti önemli yok. Adam olması manâlı. Biz, Ereğli halkından aldığımızı vergilerle işçilerin ve memurların maaşını ödüyoruz. Ben de maaşımı vergilerden alıyorum. Burada çalışan ırk, siyaset yapıp sosyal medyada kesin noktalara mesajlar gönderipte işini aksatmaya kimsenin hakkı değil. Yarın da diğer gün de 8 saatlik mesainin hakkını vermeyen maaşının karşılığını vermeyen insanları atmaya devam edeceğim. Çalışan, emeğinin karşılığını veren kişiler hangi partiden olursa olsun başımın üzerinde yeri var.

“OYAK YÖNETİCİLERİ BUNLARI DUYSUN”

118 bin civarında nüfusu bulunan Ereğli’nin en büyük sorunu ve çözümüne de sorduğumuz Posbıyık, Ereğli’nin Türkiye’nin en zengin bölgelerinden birisiydi. Ereğli’nin başlıca teması Demir-Çelik fabrikaları. Fazla sayıda emekçi çalıştırıyor ve dünyaya Türkiye’nin üretimini yapıyor. Onun büyümesi ve gelişmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Oysa özelleştirme olduktan sonradan OYAK’ın eline geçtikten sonra sosyal projelerin hiçbirisini yapmıyor. Ereğli halkına tepeden bakıyor. OMSAN diye bir şirket kurdu. Şoförlerin elinden taşıma işini aldı. başkaldırmak üzereler. İşsizlik Ereğli’de arttı. Demir-Çelik Fabrikaları, OYAK’ın eline geçtikten daha sonra Ereğli sanayisini, Ereğli halkını yaklaşık olarak boğuyor. Acilen belediyeyi de boğmaya başladı. Bahsettiğim elektrik tüketim vergilerinin kesilmesiyle… Şu Anda de burayı endüstriyel bölge yapmaya çalışıyor. Yılda 7 trliyon olan emlak vergisini de ödememeye çalışıyor. Onu da başarırsa ancak siyasal gücü çok güçlü. Belediyenin anahtarını OYAK yöneticilerine vereceğiz. ‘Gelin siz yönetin’ diyeceğiz. O noktadayız. Kırgınız, küskünüz. OYAK yöneticileri bunları duysunlar. Işçi-patron barajı fazla önemlidir ama patron millet barajı daha da önemlidir. Bu bozulmaya başladı. Adamakıllı köşeye sıkıştırdılar. Ne yapacağımızı şaşırıyoruz.” diye cevap verdi.

“İSTANBUL SEÇİMLERİ GURUR VE HOŞGÖRÜNÜN SEÇİMİYDİ, TUTKU KAZANDI”

21.Uluslararası Sevgi, Barıştırma, Dostluk Kültür ve Sanat Festivali’nde Posbıyık’ın Ereğli’lere diğer taraftan sürprizi olacak. Festivale İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılacak. İmamoğlu’nun “Halil Ağabey’i” olduğunu dile getiren Posbıyık, “Kendisi sevgiden, dostluktan ve barıştan yanlamasina bir insan ve benim geçmişten beri tanıdığım biri. Türkiye’nin bir değişime ihtiyacı vardı, insanlar bunalmıştı ve onun kazanması lazımdı. Bana göre İstanbul seçimleri kibir ve hoşgörünün seçimiydi. Haz kazandı. Ekrem İmamoğlu, Türkiye’de çok önemli bir değişim yarattı. Az Önce İBB değilken afişlerini yaptırdım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı diye yazdım. Davetiyelerde Ekrem İmamoğlu’na ‘Sevhi, Barışma ve Arkadaşlık’ ödülü verilecek diye yazdım. Sevgi, barış ve dostluk temasını işlediği için. Bunu Türkiye’nin her yerine yolladım kendisi seçilmeden. Bu bir öngörüydü ve risk almaktı. Çok tehditler aldım. Hatta devlete ait makamlar tarafından afişler toplatıldı. Sorgulandım lakin katiyen vazgeçmedim. Program da pazar günü saat 22.00’da sahneye çıkıp ödülünü alacaktı. Ancak iki gün önce bana telefon etti. ‘Halil ağabey, pazar akşamı geleceğim lakin karanlıkta halka hitap edip döneceğim. Ben gündüz gelip halkla temas ayarlamak istiyorum. Cumartesi günü 16.00’da geleyim’ dedi. Biz de ‘Başımızla beraber’ dedik. Bizim için fazla manâlı. Ekrem İmamoğlu’nu ülkem ve İstanbul için çok önemsiyorum. Türkiye’de bir değişimi gerçekleştireceğine candan inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.