MEB Bakanı Yılmaz Öğretmen Alımıyla ilgili açıklamalarda bulundu!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen ihtiyaçları hakkında konuştu. Anadolu Ajansı'nın editör masasına konuk olan Bakan er yıl belli sayıda öğretmeni sisteme dahil edeceklerini söyledi. Net öğretmen ihtiyacının 98 bin 587 olduğunu bununla birlikte doluluk oranının yüzde 89,47 olduğunu vurguladı. Peki 2017 yılında öğretmen alımı beklentileri karşılayacak mı, ne kadar öğretmen alımı yapılacak?

MEB Bakanı Yılmaz Öğretmen Alımıyla ilgili açıklamalarda bulundu!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen ihtiyaçları hakkında konuştu. Anadolu Ajansı'nın editör masasına konuk olan Bakan er yıl belli sayıda öğretmeni sisteme dahil edeceklerini söyledi. Net öğretmen ihtiyacının 98 bin 587 olduğunu bununla birlikte doluluk oranının yüzde 89,47 olduğunu vurguladı. Peki 2017 yılında öğretmen alımı beklentileri karşılayacak mı, ne kadar öğretmen alımı yapılacak?

08 Şubat 2017 Çarşamba 15:40
MEB Bakanı Yılmaz Öğretmen Alımıyla ilgili açıklamalarda bulundu!

2017 yılında ne kadar öğretmen alımı olacak? Bu hepimizin merakla beklediği birşey. Bununla birlikte burada sizlerle sık sık gündeme getirmeye çalışıyoruz. Öğretmen alımı konusundaki durum AA'nında dikkatinden kaçmadı ve Bakan'a bu konuda sorular soruldu. Bununla birlikte bu yıl atamalar konusunda iyi geçecek diyebiliriz. İşte Anadolu Ajansı'nın editör masasına konuk oaln Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamaları.. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oluyor.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: "(Anayasa değişikliği referandumu) Dün Cumhurbaşkanımız açıkladı, bu hafta içerisinde kararını vereceğini ve anayasa değişikliğine ilişkin kanunun yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderileceğini söyledi. Bekliyoruz, bugün imzalarsa muhtemelen 9'unda ama bir iki gün sonra, cuma ya da cumartesi günü imzalarsa ayın 16'sında. İki tarihten birisi, 9 Nisan veya 16 Nisan'da referandum yapılacak."

Şimdiki anayasada hüküm var, cumhurbaşkanının tek başına yaptığı işlemler yargı denetimi dışındadır. Yeni anayasa kabul edildiğinde cumhurbaşkanının yargı denetimi dışında kalan bir tane işlem veya eylemi olacak mı? Yok. O zaman vatandaşa soralım, hangisi daha demokratiktir, bir makamın bazı işlemlerinin yargı denetiminde olması mı olmaması mı? Neticede bu anayasa değişikliği ile daha demokratik bir sistem gelecek, bu anayasa reformu ile istikrar gelecek, uzlaşma gelecek

"(CHP'nin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik eleştirileri) CHP vehim siyaseti güttü. Ezanın Arapça okunmasına verilen cezanın kaldırılmasıyla rejimin değişmediğini millet gördü. Başörtüsü ilk gittiğinde 'Bu rejim meselesidir. Yüzde 99 olsa dahi siz bir şeyleri yapamazsınız' diyordu. Bunu deme hakkını nereden görüyor? Kendisini devletin sahibi gibi görüyor. Kendisi devletin sahibi, geri kalanlar maraba. Kendisinde altın hisse var. Dolayısıyla geri kalan 99'un altın hisseye 'evet' demeden hiçbir şey yapamayacağını düşünüyor."

YENİ MÜFREDAT TASLAĞI İÇİN 165 BİN 326 GÖRÜŞ GELDİ

"Yeni müfredat taslağı için 165 bin 326 görüş geldi. Bize aktarılanlar, bir tecrübenin ürünü. Bu tecrübeleri dikkate alarak daha iyi bir müfredatı öğrencilerimizin önüne koyacağız."

"(Müfredattan Atatürkçülük, İnönü ve evrim teorisinin çıkarıldığı iddiası) Bütün bunların hepsi önleyici propaganda. Doğruyla alakası yoktur. Evrim konusuyla ilgili yüzlerce, binlerce konu var. Hepsini vermek durumunda değiliz. Ancak 'doğa tarihi' bölümünü çıkardık. Pekala üniversitede lisans düzeyinde evrim konusu işleniyor. Müfredatlar aynen canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler, gelişirler ve ölürler. Zamanın ruhunu yakalayabilmek lazım. Zamanın ruhunu yakalayamazsan toplumu gündemin dışında tutarsın."

"(Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredatı) Her yerden görüşler aldık, hala da görüşler geliyor. Çalışmalar tamamlanmak üzere. Zorunlu eğitimin devam etmesi uygundur. Ancak Hristiyan, Musevi vatandaşlarımız bundan istisna olabiliyorlar. Alevi vatandaşlarımızın bundan istisna olmasının doğru olmayacağı, onların da bu sistemin içinde olması ancak onlara ait de dini bilgilerin daha geniş şekilde verilmesi yönünde komisyonun bir raporu var. Bu rapor doğrultusunda geçmişten daha iyi bir müfredatı inşallah yakın bir zamanda halkımızın önüne çıkaracağız."

"(Sınavlarda açık uçlu sorular sorulması) Biz istiyoruz ki öğrencilerimiz analitik düşünsün, olaylara daha geniş baksın. 'A, B,C,D, hepsi veya diğerleri' gibi değil de farklı düşünceleri ortaya koyabilsinler. Doğru olanı açık uçlu sorulardır. Doğru olan klasik sorulardır. Bununla insanlara çok daha fazla kelime kurduruyorsun, çok farklı cümleler kurduruyorsun. Farklı bakış açılarına sahip olmasını sağlıyorsun. Önümüzdeki dönemde Türkçe'den başlayacağız. Diğer derslere de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz ancak burada öğrencilerimizin gerçeğe dayanmayan kaygılarını da dikkate almamız lazım."

Halkımızın 15 Temmuz gibi darbelerle muhatap olmaması, yeniden şehit vermemesi için bu zararlı unsurlara karşı tedbir almak gerekir. Bu kapsamda, sorumluluğumuzun gereği olarak, 33 bin 65 kişiyi ihraç ettik, 7 bin 210 kişi hakkında ise inceleme devem ediyor. Şuanda öğretmen ihtiyacımız 100 binin altında, inşallah her yıl belli sayıda öğretmeni sistemimize dahil edeceğiz. Şu an itibarıyla 832 bin öğretmenimiz görev yapıyor. Net öğretmen ihtiyacımız 98 bin 537, doluluk oranı ise yüzde 89,41.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.